Aasta muusik 2015 on Tõnu Kõrvits

Foto: Kaupo Kikkas

Eesti rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid helilooja Tõnu Kõrvitsa aasta muusikuks kauni ja vaimseid väärtusi hoidva muusika eest. Aasta muusiku tiitel anti Tõnu Kõrvitsale üle 11. detsembril Tallinnas Mustpeade majas Tallinna Filharmoonia kontserdil “Portree”. Kontserdi salvestasid ETV ja Klassikaraadio ning seda saab näha-kuulda 10. jaanuaril.

Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud viljakat koostööd Eesti rahvusringhäälinguga. Eesti raadio on salvestanud Tõnu Kõrvitsa loomingut juba helilooja karjääri algusest peale. Kui Eesti osales esmakordselt rahvusvahelisel heliloojate rostrumil 1994. aastal, oli võistlevaks teoseks toona veel Muusikaakadeemias õppiva Tõnu Kõrvitsa esimene suurteos – kitarrikontsert. Suurem osa Tõnu Kõrvitsa teostest on jäädvustatud raadio fondi. Samuti on Tõnu Kõrvits teinud ise Klassikaraadios saateid uuest muusikast.

Tõnu Kõrvits (1969) õppis Eesti muusika- ja teatriakadeemias Raimo Kangro ja professor Jaan Räätsa juhendamisel ning täiendas end meistrikursustel välismaal. 1990ndatest aastatest peale on Tõnu Kõrvits üks juhtivaid Eesti heliloojaid, kelle teosed kõlavad Eesti tähtsaimate muusikakollektiivide repertuaaris.

Tõnu Kõrvitsa loomingut iseloomustab romantiline, lüüriline ja värvirohke helikeel. Olulisel kohal on tema teostes fantaasiarikkad looduskujundid ja Eesti rahvamuusika ürgsed kõlad.

Kuulajad armastavad Tõnu Kõrvitsa loomingut. Tema teoseid on suure pühendumisega esitanud nii üldlaulupeo ühendkoor kui ka Eesti filharmoonia kammerkoor, Tallinna kammerorkester ja Eesti riiklik sümfooniaorkester. Kõrvitsa muusika kõlab aina rohkem välismaal mainekate kooride ja orkestrite esituses ning tema teoseid on jäädvustatud paljudele heliplaatidele. Tõnu Kõrvitsa helitöödest on tuntuim Eesti rahvamuusikal rajanev koori- ja orkestriteos “Kreegi vihik”. Tänavu sügisel sai esiettekande Tõnu Kõrvitsa uus suurteos “Lageda laulud”.

Andeka ja viljaka loojana on Tõnu Kõrvits korduvalt pälvinud riiklike ja kultuuriinstitutsioonide tunnustust. 2001. aastal autasustati teda Heino Elleri nimelise muusikapreemiaga, 2002. aastal omistati talle Vabariigi Presidendi noore kultuuritegelase preemia ning 2004. ja 2014. aastal Eesti kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia. 2011. pälvis Kõrvits Eesti Vabariigi kultuuripreemia. Eesti kooriühing valis Tõnu Kõrvitsa aasta kooriheliloojaks 2014.

Allikas ERR