Algas kandidaatide esitamine „LHV uue heliloomingu Au-tasule 2021“

YXUS Ensemble esitamas uudisteoseid festivalil Eesti Muusika Päevad 2020. Foto: Rene Jakobson

Alates tänasest saab esitada kandidaate Eesti Heliloojate Liidu (EHL) ja LHV algatatud preemiale „LHV uue heliloomingu Au-tasu“, mis tunnustab möödunud aastal esmaettekandele tulnud nüüdismuusika heliloomingu autoreid.

Stipendiumi eesmärk on väärtustada aktiivseid eesti heliloojaid ja tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. „LHV uue heliloomingu Au-tasule“ saavad kandideerida möödunud aastal maailmaesiettekandele tulnud teosed. Preemia antakse tänavu välja kuuendat korda Eesti suurima nüüdismuusikafestivali Eesti Muusika Päevad raames. Varasemate preemia saajate seas on heliloojad Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ja Märt-Matis Lill.

Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill avaldas heameelt, et EHL on leidnud endale partneri, kellel on oluline võtmeroll nüüdismuusika arengusse panustamisel. „Leiame valdkonna professionaalidena, et „LHV uue heliloomingu Au-tasust“ on kujunenud hetkel üks kõige olulisemaid ja prestiižsemaid nüüdismuusika preemiaid. Selle maineväärtust Eesti muusikaväljal aitavad edasi kanda nii kõrgetasemeline ja laia profiiliga žürii kui ka igal aastal konkursile laekuva eesti heliloomingu meisterlik tase,“ sõnas Lill.

„LHV uue heliloomingu Au-tasu“ preemia eesmärk on väärtustada aktiivseid heliloojaid ja tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. Senine auhinnafond suureneb 1000 euro võrra ehk laureaat pälvib 6000-eurose stipendiumi ning klaasikunstnik Mare Saare taiese. 2016. aastal alanud koostöö LHV ja Eesti Heliloojate Liidu vahel on õnnestunud tunnustusavaldus eesti heliloojatele. Mullu tunnustas Kultuuriministeerium LHV-d pikaajalise panuse eest nüüdismuusika valdkonda tiitliga Kultuurisõber 2019.

LHV turundusjuhi Margit Kotkase sõnul väärivad eesti heliloojad ja -looming rohkem esiletõstmist. „LHV jätkab rõõmuga Eesti nüüdismuusika tunnustamist ka järgmisel viiel aastal. Meie jaoks on ühtaegu põnev ja rõõmustav aidata kaasa Eesti heliloomingu tutvustamisele ja toetada andekate heliloojate tegemisi. Sellised inimesed rikastavad oma loominguga Eesti elu ja kultuuri ning teevad meid maailmas suuremaks,“ lausus Kotkas.

„LHV uue heliloomingu Au-tasu 2021“ laureaat kuulutatakse välja festivali Eesti Muusika Päevad ja Balti Muusika Päevad lõppkontserdil, mis toimub 30. aprillil Estonia kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühiskontserdil.

Tänavusele „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2021“ preemiale saavad kandideerida teosed, mille esiettekanne oli 2020. aastal. Konkursile võivad kandidaate esitada nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid alates tänasest kuni 15. märtsini.

Vaata nimekirja 2020. aastal ette kantud Eesti heliloojate uudisteostest Eesti Muusika Infokeskuse kodulehelt.

Möödunud aastal osales konkursil 38 teost ning preemia laureaadiks valis žürii 2020. aastal helilooja Märt-Matis Lill teose eest “Suidsusannasümfoonia”. Žüriisse kuulusid Tiia Teder, Helena Tulve, Kerri Kotta ja Iris Oja.

„LHV uue heliloomingu Au-tasu 2021“ partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR.

Konkursi tingimused ja lisainfo.