Algavad Arvo Pärdi pidunädalad

17. augustist 26. septembrini kestab Arvo Pärdi juubeli puhul Nargen Festivali alafestival „Pärdi pidunädalad“. Festivali alustab Pärdi teostele „Miserere“ ja „In Principio“ loodud etendus „Alguses oli“, mille lavastaja on Peeter Jalakas ning dirigent Tõnu Kaljuste. Etenduses teevad kaasa Von Krahli teater ning selle näitlejad Riina Maidre ja Mart Koldits, Segakoor Noorus, Segakoor Cantus, Nargen Festivali koor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Vokaalsolistid on Andrea Brown, Hilliard Ensemble’i liikmed või Marianne Pärna, Tiit Kogermann Raul Mikso ja Uku Joller.

Festivali raames kantakse eraldi kontsertidel ette veel mitmeid Arvo Pärdi suurvorme: „De Profundis“ (RAM, Ene Salumäe orelil, dir. Risto Joost), „Kanon Pokajanen“ (Eesti Filharmoonia Kammerkoor solistidega, dir. Daniel Reuss), „Da Pacem“ (Vox Clamantis, Cello Octet Amsterdam, solist Arianna Savall, kunstiline juht ja dirigent Jaan-Eik Tulve).

Eesti esiettekande saab ka kevadel Türgis esimese publiku leidnud „Aadama itk“, mille ettekanne toimus toona Tallinna kui kultuuripealinna tutvustaval sündmusel. Viiuldaja Andres Kaljuste ja pianisti Sophia Rahmani ansamblis kuuleb kava, mis koostatud Arvo Pärdi ja tema õpetaja Heino Elleri loomingust. Ansambel United Instruments of Lucilin tuleb Eestisse, et kanda ette Pärdi teoste kõrval hulga Luksemburgi heliloojate muusikat: kavas on Camille Kergeri, Marcel Reuteri, Alexander Müllenbachi ja Victor Feningstei looming.

Pärdi loominguga on seotud ka ERSO hooaja avakontsert, kus Mahleri kõrval tulevad ettekandele tema „Cecilia, vergine romana“ ja Sümfoonia nr. 3 (kaastegev kammerkoor Voces Musicales, dir. Neeme Järvi). Sümfoonia nr. 3 on kõrvuti teosega „Meie aed“ repertuaaris ka Arvo Pärdi sünnipäevakontsertidel Paides ja Rakveres – helilooja sünni- ja lapsepõlvelinnas. Mainitud sünnipäevakontsertidel esinevad ERSO, Ellerhein, ETV Tütarlastekoor, Virumaa ja Paide lastekoorid, Järvamaa tütarlastekoor, dir. Neeme Järvi ja Aarne Saluveer.

Sündmusel pealkirjaga „Dance by Pärt“ näidatakse ka Arvo Pärdi muusikale loodud balletti ja kaasaegset tantsu. Õhtu koreograafid on Marina Kesler, Oksana Titova ja Taavet Jansen, kunstiline juht ja koreograaf Toomas Edur. Pidunädalate raames leiab aset ka minifestival „Arvo Pärdi muusika filmis“, kus näidatakse mõistagi Pärdi muusikaga mängu- ja nukufilme.

Pärdi pidunädalate täpne kava Nargen Festivali veebist