Andrus Kallastu multimeediateos Põhjamaade muusikapäevadel Islandil

Helilooja Andrus Kallastu multimeediumiteos „ATEMLOS“ kõlab Põhjamaade olulisima nüüdismuusikafestivali Nordic Music Days raames. Ettekanne toimub festivali avapäeval, 6. oktoobril 2011 Islandil Reykjavikis uhiuues Harpa kontserdimajas. Kallastu teose ettekanne märgib loodetavasti Eesti Muusika Päevi korraldava Eesti Heliloojate Liidu pikaajalise koostöö algust Põhjamaade muusikapäevadega.

Põhjamaade muusikapäevad (Nordic Music Days), millel traditsiooniliselt esitatakse kõige uuemat muusikat, on maailma üks vanemaid muusikafestivale. Festival sai alguse 1888. aastal viie põhjamaa tippmuusikute initsiatiivil. Tänapäeval on tegu igal aastal erineval põhjamaal korraldatava muusikasündmusega, mille konkreetse läbiviimisega tegeleb võõrustava maa heliloojate liit ning üldplaneerimisega kõigi põhjamaade heliloojate liite ühendav Põhjamaade heliloojate nõukogu.

Tänavuse 6.–9. oktoobril Reykjavikis aset leidva festivali kunstiline juht on sealne helilooja Pétur Jónasson. 2012. aasta festival toimub Stockholmis ning ka selle festivali kunstilise juhi Catharina Backmaniga on Eesti Muusika Päevad juba mõnda aega arutanud koostöövõimalusi. Kevadel külastasid NMD 2012 kunstiline juht Catharina Backman ja Põhjamaade heliloojate nõukogu esindaja Stina Lyles Tallinn Music Weeki ja Eesti Muusika Päevade kontserte. Mõlemad kinnitasid erilist huvi eesti uuema heliloomingu ja selle tutvustamise vastu festivalil Nordic Music Days.

Teose „ATEMLOS“ saamisloost on helilooja Andrus Kallastu rääkinud: „2000. aasta kevadel valminud „Stabat Materist“ elektroonikale praakisin töö käigus välja laulja hingetõmbed. Nende kustutamise asemel sain aga idee uue teose loomiseks. Minus hakkas pöörlema lugu eluga puntrassejooksnud naisest. Leidsin kohe ka teosele saksakeelse pealkirja „ATEMLOS“, mida võiks tõlkida ja tõlgendada kui “võimetu hingama”.“

„Alguses kavandasin elektroonilises keskkonnas etendatavat kammerooperit,“ meenutab Kallastu. „Pärast pooleteistaastast seedimisaega liitus projektiga visuaalkunstnik Haide Rannakivi. Haide tegi mitmete modellidega fotoseeriaid ja lõpuks monteerisime kokku video, mida ma nimetaksin pigem ajas laiendatud fotoseeriaks. Kasutasime piltide ja pildijadade monteerimisel samu aega liigendavaid struktuurseid põhimõtteid, mida ma olin kasutanud muusikalise materjali monteerimisel.“

Teose „ATEMLOS“ esiettekanne toimus 2005. aasta sügisel Pariisis toimunud residentuuri ajal, mil Andrus Kallastu pidi tutvustama ka mõnd oma teost. Praktilistel kaalutlustel loobuti eraldi näitleja/laulja kasutamisest ning Rein Laos, kes oli projektiga lavastajana algusest peale seotud, asus ise ka näitleja rolli. Pärast esietendust Pariisis on teost esitatud veel Pärnus ja Helsingis. Teose alusena kasutatud fotodest ja videokomponendist on Haide eksponeerinud mitu näitust.

Islandil toimuva festivali Nordic Music Days kavas on ka Eestis elava Páll Ragnar Pálssoni “Nature Poems” ning Gotlandil elava eestlanna Mirjam Tally “Winter Island”. Mõlemad kantakse ette kammerkontserdil, kus astuvad üles Reykjaviki Kammerorkestri muusikud. Pálsson kuulub Islandi Heliloojate Liidu ridadesse ning Mirjam Tally on lisaks Eesti Heliloojate Liidule ka Rootsi Heliloojate Liidu liige.