Ansambel Resonabilis esitab eesti heliloomingut festivalil Nordic Music Days

Resonabilis (Foto: Kaupo Kikkas)

Ansambel Resonabilis esineb reedel, 12. oktoobril kahe eesti muusikat tutvustava kavaga festivalil Põhjamaade olulisimal nüüdismuusikafestivalil Nordic Music Days, mis sel aastal leiab aset Stockholmis. Kell 20.30 tulevad ettekandele Helena Tulve „North Wind, South Wind“, Tatjana Kozlova „Muutlik“ ja Märt-Matis Lille „Sappho fragmendid“, kell 21.30 on kavas Ülo Kriguli „Die ernste Wandlungen“, Helena Tulve „Silmaja“ ja Tatjana Kozlova „Köielkõndija“. Kontserdid toimuvad Musikaliska kontserdimajas Stallet saalis.

Nordic Music Days (Põhjamaade muusikapäevad, asutatud aastal 1888) on vanim ja olulisim Põhjamaade muusikat ühendav festival. Igal aastal toimub festival erinevas riigis – Rootsis, Taanis, Norras, Soomes või Islandil. Eesti osaleb festivalil esimest korda (Andrus Kallastu, kelle loomingut mängiti möödunud aastal Islandil toimunud festivalil, on ka Soome Heliloojate Liidu liige). Resonabilisel on suur au olla ainus sel aastal festivalile kutsutud eesti kollektiiv, ansambli osalemine festivalil saab teoks koostöös Eesti Heliloolajate Liiduga.

2012. aasta festivali Nordic Music Days kunstilise juhi Catharina Backmaniga on Eesti Eesti Heliloojate Liit juba mõnda aega arutanud koostöövõimalusi. Backman on korduvalt külastanud Tallinn Music Weeki ja Eesti Muusika Päevade kontserte ning kinnitanud erilist huvi eesti uuema heliloomingu ja selle tutvustamise vastu festivalil Nordic Music Days.

Ansambli Resonabilis koosseis on maailmas unikaalne – ansamblisse kuuluvad laulja, flööt, kannel ja tšello (Iris Oja, Tarmo Johannes, Kristi Mühling, Aare Tammesalu). Just kandle kõla paigutamine uue muusika konteksti on toonud Resonabilisele nõnda palju positiivset tähelepanu. Pealegi on maailmas vähe rahvusliku päritoluga pille, mille kõla ja mänguvõimalused põimuvad nii hästi klassikaliste instrumentidega. Kandle kõla ja Resonabilise paindlikud tämbrivõimalused on paelunud paljusid heliloojaid nii Eestis kui ka välismaal. Viimastel aastatel on Resonabilis olnud üks kõige enam heliloojatega koostöös uudisloomingut tellinud ja esitanud eesti kammerkollektiive. Järjest tihedamini kutsutakse ansamblit ka välisfestivalidele. Alles 14. septembril esitles Resonabilis oma teist heliplaati (väljaandja Estonian Record Productions) eesti heliloojate loominguga ning rahvusvahelisel muusikapäeval 1. oktoobril anti Resonabilisele üle Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia sisuka kontserttegevuse ja eesti uue heliloomingu kõrgetasemelise esitamise eest.