Anti Marguste 80

Anti Marguste (Foto: Kalju Suur)

Neljapäeval, 15. septembril Estonia kontserdisaalis ja reedel, 16. septembril Pärnu kontserdimajas tähistatakse juubelikontsertidega “Antimees – Anti Marguste 80” helilooja Anti Marguste 80. sünnipäeva. Kontserdid avavad ühtlasi Pärnu Linnaorkestri hooaja. Lisaks Pärnu Linnaorkestrile esitavad Anti Marguste teoseid Eesti Rahvusmeeskoor ning Piret Aidulo orelil ja Raivo Tafenau saksofonil. Dirigendid on Jüri Alperten ja Ants Soots ning sõnalisi vahepalu esitab Anti Marguste. Kontserdid Eesti Kontserdi ja Pärnu Filharmoonia koostöös.

Eesti Muusika Infokeskuse andmetel tulevad ettekandele oreliteosed “In regi mode” ja “Oreleelo”, “Dance and sing” orkestrile, “Saxkontsertiino” saksofonile ja orkestrile, meeskoorilaulud “Oreloits” (oreliga), “Vanasõna – vana hõbe”, “Meestetoonid”, “Viru tattoo” (koos orkestriga) ning Mart Saare “Leelo”. Pärnu kontserdi kavas on ka orkestripala “Hoidkem ühte” ning “Lapsepõlve lauluke” ja “Mehe au”.

Käesoleval aastal saab 80-aastaseks Anti Marguste, helilooja, kelle arvukate teoste hulka kuulub nii suur- kui ka väikevorme, nii sümfooniaid kui koorilaule. Ikka rahvusliku värvinguga helimaalinguid loova helilooja teostes on nii rahulikku eluvaatlust kui irooniatki, kuid ennekõike leiame siit muigvelsui väljaöeldut ja lopsakat huumorit, mis on muusikas küllalt haruldased. Peamurdmist pakuvad juba kas või teoste pealkirjad – “Oreleelo”. “Orelend” ja “Oreloits”. Mis puutub Anti Marguste kooriloomingusse, siis on ta alati silma paistnud erilise tekstivaistuga. Ütlemise täpsus, puändikus, selle võimendamine läbi muusika – nii võiks iseloomustada helilooja seaostatust tekstiga.