Arvo Pärdi “Lamentate” kõlab Philip Glassi juubelil

Arvo Pärt (Foto: Peeter Langovits)

Arvo PärdiLamentate” kõlab Philip Glassi soovil helilooja 75. sünnipäevale pühendatud kontserdil. USA helilooja Philip Glass tähistab oma 75. sünnipäeva 31. jaanuaril kontserdiga Carnegie Hallis, seal kõlab esiettekandes ka Glassi vastvalminud 9. sümfoonia. “Pärdi “Lamentate” kantakse ette juubelikontserdi esimeses pooles ning tegemist on New Yorgi esiettekandega. Pärt ja Glass on isiklikult tuttavad ning selline kingitus rõõmustab mõlemat.

Philip Glassi sünnipäevaõhtul esineb 1977. aastast ameerika muusika lippu kõrgel hoidev American Composers Orchestra (ACO), Lamentate klaverisolistiks on Maki Namekawa. Kontserti dirigeerib üks ACO asutajaliikmetest, Dennis Russell Davies, kes on aastate jooksul juhatanud enamikke Philip Glassi esiettekandeid ning keda seob ka Arvo Pärdiga pikaajaline koostöö. Davies dirigeeris 1985. aastal Kölnis Te Deumi esiettekannet ning on salvestanud Pärdi teoseid ECM-i plaatidele “Tabula rasa” ja “Arbos”. Sel sügisel on Davies Lamentatet juhatanud ja Namekawa esitanud ka Linzi Landestheateris etenduvas Jochen Ulrichi balletis „Michelangelo“.

Lamentate sooloklaverile ja orkestrile valmis 2002. aastal Londoni Tate Modern galerii tellimusel, inspireerituna skulptor Anish Kapoori massiivsest ja mõistatuslikust tööst Marsyas, mis 140m pikana ja 35m kõrgena täitis kogu Tate Modern’i vana turbiinihalli. Pärt on öelnud: “Seistes Anish Kapoori teose ees, mis mind vapustas, tunnetasin omamoodi lõpetatust või täielikkust selle harmoonilises ja nii loomulikult voolavas vormis ning paradoksaalselt mõjuvas, tohutute mõõtmetega vastuolevas hõljuvas kerguses. Oma trompetilaadse vormi tõttu mõjub Marsyase skulptuur juba ise nagu muusika.”

Vaata ka ERR uudisteportaali lugu samal teemal.