Arvo Pärdi muusika ISCM New Music Days festivalil Slovakkias

Arvo Pärt (Foto: Peeter Langovits)

Kammerkoor Voces Musicales kannab kolmapäeval, 14. novembril Slovakkia Riiklikus Filharmoonias Košices ette Arvo Pärdi teose „Te Deum“. Kontserdil kõlavad ka Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“ ja Roman Bergeri „Post scriptum“. Košices leiab aset Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM – International Society for Contemporary Music) festival New Music Days.

Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing (ISCM) tähistab 2013. aastal oma iga-aastase uue muusika festivali ISCM World New Music Days 90. aastapäeva. Esimest korda võõrustab festivali Slovakkia (koostöös Austria ISCM sektsiooniga) ja kontserdid toimuvad kolmes linnas: Košices, mis on Euroopa kultuuripealinn 2013, Bratislavas ja Viinis. Järgmise aasta suursündmuse ettevalmistusprotsessi osana organiseerib ISCM Slovakkia sektsioon nüüdismuusika festivali ISCM New Music Days 2012, mis toimub Košices 11.-15. novembrini. Festival sisaldab nii väikeste laste ja õpilasansamblite kui ka tuntud kohalike ja välismaiste muusikute kontserte. Lisaks Arvo Pärdile on programmi nimekamate heliloojate loetelus Roman Berger, Giacinto Scelsi, John Cage jt.

Teades Eesti koorimuusika tunnustatud taset, on ISCM Slovakkia esinduse pikaaegne soov olnud mõne Eesti kollektiivi võõrustamine. Tänu Kultuuripealinn Košice 2013 projekti toetusele avanes korraldajatel võimalus sel aastal kutsuda festivalile kammerkoor Voces Musicales, kelle repertuaari kuulub suurem osa Arvo Pärdi koorimuusikast ning kelle salvestatud Pärdi autoriplaat on saanud rahvusvahelist tunnustust. Koor esineb koos kohaliku keelpilliorkestriga Musica Cassovia (Slovakkia). Dirigeerib Marián Lejava (Slovakkia), kes on Bratislavas asuva Slovakkia Rahvusooperi külalisdirigent ja ansamblite Melos Ethos Ensemble ning VENI Ensemble dirigent.

Koori kontsertreisi toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kooriühing ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA.