Balti ja Eesti Muusika Päevad avalikustas programmi

Foto: Rene Jakobson

Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP), mis tänavu toimub esmakordselt tervikuna Euroopa kultuuripealinnas Tartus, avalikustas programmi. Kohaliku nüüdismuusika olulisim suursündmus hõlmab 2024. aastal ka Läti ja Leedu uut muusikat, kandes tänavu laiendatud nime Balti ja Eesti Muusika Päevad. 

Piletid 26. aprillist 5. maini toimuvatele eriilmelistele kontsertidele on saadaval Piletilevis. Tänavuse festivali teemaks on “Omailm”, festivali kunstilised juhid on Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja Timo Steiner. Festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Festival avatakse 26. aprillil Toomemäel vabas õhus sündmusega “Kolme torni kutse”, kus kõlab Märt-Matis Lille uudisteos, sellele järgnevad Tartu Jaani kirikus Lauri Jõelehe, Tõnis Leemetsa ja hinnatud leedu helilooja Mykolas Natalevičiuse värskete teoste esmaettekanded. Kontserdid ja erinevaid kunstivorme siduvad sündmused toimuvad Tartu eri paigus, nii Toomemäel, Eesti Rahva Muuseumis, Tubina saalis, Tartu Ülikooli muuseumis, Sadamateatris, Pauluse kirikus, Tartu Ülikooli Loodusmuuseumis kui ka mujal linnaruumis.

Märt-Matis Lill: “Omailm festivali teemana on ühelt poolt otseselt Tartuga seotud mõiste, teisalt aga pöördeliselt globaalne kontseptsioon, mille tähtsus ja tähendus on ajaga pärast selle Jacob von Uexkülli poolt sõnastamist järjest olulisemaks saanud. Nii nagu omailma mõiste, kiikab ka meie festival seekord inimtaju äärealadele kui ka sellest väljapoole. Oleme võtnud eesmärgiks mõtestada seda, kuidas tajuvad maailma helide kaudu kõiksugu päris ja ka kujuteldavad olendid; kuidas võiks kõlada nendele omane helimaailm. Kuna teema on lai, siis on meil seekord üsna olulises fookuses ka koostöö teiste kunstialadega.”

Festivalil kõlavad maailma esiettekanded järgmistelt heliloojatelt: Tatjana Kozlova-Johannes, Helena Tulve, Ülo Krigul, Timo Steiner, Lauri Jõeleht, Age Veeroos, Liisa Hõbepappel, Margo Kõlar, Paul Beaudoin, Doris Hallmägi, Jakob Juhkam, Matis Leima, Markus Robam, Marius Baranauskas, Mykolas Natalevičius, Andrus Kallastu, Alo Põldmäe, Toivo Tulev, Marianna Liik, Liina Sumera, Malle Maltis, René Eespere, Karmella Tsepkolenko, Tristan Murail, Andrius Maslekovas.

Publiku ette astuvad festivali vältel paljud tuntud tippkollektiivid ja hinnatud interpreedid: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Defunensemble (Soome), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tempus Balticus trio, Ansambel U:, EMTA Sinfonietta, Repoo Ensemble, LENsemble (Leedu), Altera Veritas (Läti) jt.

Kunstide sidumise poolest on tänavuse festivali üks haaravamaid ettevõtmisi 30. aprilli õhtul Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ruumides toimuv sündmus, kus volbriöine müstika põimitakse läbilavastatud elamuseks. Külastaja kohtub järgemööda Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambli (EMA) esituses kuue elektroonilise uudisteosega, Sami Klemola modulaarsüntesaatori omapärase kõlailmaga ning Repoo Ensemble’i ja Andrus Kallastu kollektiivloominguna sündinud sürrealistliku mousikē-etendusega “Keemiseni viidud ajapudru”. Mastaapse aktsiooni seob tervikuks Al Paldroki ja rühmituse Non Grata tegevuskunst.

Festivalile annab lõppakordi 5. mail Tubina saalis toimuv Sten Lassmanni klaveriõhtu, mis avab Baltimaade klaverimuusika rikkalikku mitmekesisust ning toob kuulajateni ka Alo Põldmäe ja Riho Esko Maimetsa uudisteosed. Huvilised saavad festivalil taas osa ka helirännakust Tartu linnas ning kuulata saab vestlusringi teemal “Omailm”, mida suunab armastatud kirjanik ja semiootik Valdur Mikita.

Tallinna publikul on võimalik osa saada kahest kontserdist: 26. aprilli õhtul annab Estonia Kontserdisaalis kontserdi Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kelle kavas on uudisteosed Liisa Hõbepappelilt ja Marius Baranauskaselt, Age Veeroosi vastvalminud tšellokontserdi “Harpyia” solistiks on Valle-Rasmus Roots, orkestrit juhatab nüüdismuusika tõlgendajate tippu kuuluv briti dirigent Clement Power. Lisaks tulevad esitamisele uudisteosed Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengitelt, mida esitab 28. aprillil EMTA Sinfonietta.

Jätkuvalt on aset leidmas kaks olulist heliloomingu konkurssi, mille preemiafondi on välja pannud LHV. Konkursile “Noor helilooja 2024” saab võistlustöid esitada kuni 18. märtsini. Finaalkontsert toimub 27. aprillil kell 16 Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis. “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2024” laureaat kuulutatakse välja 28. aprillil.

Balti ja Eesti Muusika Päevade programm on avalik festivali kodulehel eestimuusikapaevad.ee.

Pileteid saab osta Piletilevis, festivalipassid on müügil Fientas.