Balti ja Eesti Muusika Päevadel kõlab Ukraina helilooja Karmella Tsepkolenko uudisteos

Foto: Karmella Tsepkolenko (erakogu)

Trio Tempus Balticus kannab 5. mail kell 17 Tartu Ülikooli muuseumis ette mitmeid uudisteoseid, nende seas Ukraina helilooja Karmella Tsepkolenko teose “Where the sky disappears”. Esiettekandes kõlav teos valmis Soraineni, Eften Capitali, Hansa Grupi Noore Muusiku Fondi ja Heliloojate Liidu heliloomingu ühisfondi toel. 

Karmella Tsepkolenkot tuntakse Ukraina helilooja ja sealse muusikaelu olulise juhtfiguurina. Tema tegevust on tunnustatud kõrgeima riikliku autasuga (Tarass Ševtšenko preemia, 2024), lisaks on ta Ukraina teeneline kunstitegelane (2006) ja Ljatošõnskõi preemia laureaat (2001). Tsepkolenko on professor Odessa riikliku muusikaakadeemias, Ukraina Heliloojate Liidu juhatuse sekretär, rahvusvahelise nüüdiskunsti festivali “Kaks päeva ja kaks ööd” asutaja ja kunstiline juht ning mitmete rahvusvaheliste suurprojektide korraldaja. Karmella Tsepkolenko mahukas loomingus on üle 100 teose: 7 sümfooniat suurele sümfooniaorkestrile, 5 sümfooniat kammerorkestrile, kammeroopereid, arvukalt vokaal- ja kammerteoseid.

Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill: “Heliloojate liidul on hea meel, et esimene heliloomingu tellimus Soraineni, Eften Capitali, Hansa Grupi Noore Muusiku Fondi ja Heliloojate Liidu heliloomingu ühisfondist läks just Ukraina heliloojale, et kinnitada Eesti ja Ukraina vahelist sõprust ning toetada Ukraina kolleege sellel eksistentsiaalselt raskel hetkel. On ka märgiline, et teos tuleb esiettekandele tänavu Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandvas Tartus. Järgmisel hooajal on kavas tähistada Eesti Heliloojate Liidu 100. juubeliaastat ning sama fondi toel tellida uudisteos Liina Sumeralt ning avaldada ka liidu ja laiemalt eesti heliloojate ajalugu käsitlev raamat.”

Trio Tempus Balticuse festivalikontserdil saame kuulda veel Erkki-Sven Tüüri, Bronius Kutavičiuse, Platon Buravicky, Pēteris Plakidise ja Pärt Uusbergi loomingut, lisaks saavad 5. mail toimuval kontserdil esiettekande René Eespere “Consensus” ja Kristjan Kõrveri “Trivertimento”. Trio Tempus Balticuse seekordse koosseisu moodustavad Māra Botmane (tšello), Johan Randvere (klaver) ja Robert Traksmann (viiul).

Balti ja Eesti Muusika Päevad toimuvad 26. aprillist 5. maini. Tänavu toimub suursündmus esmakordselt tervikuna Euroopa kultuuripealinnas Tartus. Festivali teemaks on “Omailm”, festivali kunstilised juhid on Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja Timo Steiner. Sündmus on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Piletid Piletilevist, festivali passid leiab Fientast.