Balti riikide muusikute koostöös toimub Vilniuses “Balti missa” maailmaesiettekanne

Foto: Kaupo Kikkas

Leedu vabaduse kaitsjate päeva eelõhtul, 12. jaanuaril toimub Vilniuse St. Jaani kirikus muusikasündmus “In memoriam”, kus Balti riikide heliloojate ja professionaalsete kooride koostöös tuleb Artūras Dambrauskase juhatusel maailmaesiettekandele “Balti missa”. Kontserdist teeb otseülekande Leedu Televisioon.

Esmakordselt on kolme Balti riigi heliloojad – Ülo Krigul Eestist, Rihards Dubra Lätist ja Donatas Zakaras Leedust – kirjutanud ühise muusikateose, mis on pühendatud Balti riikide iseseisvusele, meenutades veriseid sündmusi Leedus 13. jaanuaril 1991 ning toetades Ukraina iseseisvust sõjas Vene sissetungi vastu. Teose kannavad ette riiklik koor “Vilnius”, riiklik koor “Latvija” ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Artūras Dambrauskase sõnul on “Balti missa” Leedu, Läti ja Eesti esinduskooride pikaajalise koostöö tulemus. “Kokku said taas nö “kolm Balti õde”, et esitleda ainulaadset projekti, mis meenutab meie ühist ajalugu,” ütleb dirigent. Ta märgib, et “Balti missaga” ei peeta meeles vaid lahkunuid, vaid sisendatakse lootust ja usku, et inimesed kogu maailmas ühiselt suudavad võita kurjad jõud, just nii nagu Balti riigid tegid seda mõnikümmend aastat tagasi. “Väljendame “Balti missaga” oma toetust ja tunnustust ukrainlastele, kes võitlevad oma iseseisvuse ja püsimajäämise eest,“ ütleb Dambrauskas.

5-osaline missa on põnev sümbioos kolme helilooja mõtetest, tõekspidamistest ja helikeelest. Kyrie ja Requiem aeternam osad kirjutanud Ülo Krigul kommenteerib tööprotsessi öeldes, et vahel on pea võimatu leida sõnu väljendamaks tundeid ja tundmusi meeleheitest, täielikust õudusest ja segadusest. “Siis on meil võimalik pöörduda sõnadega, mis on meid läbi aegade juhatanud läbi igasugustest aegadest,” leiab helilooja. “Pöördume sõnade poole, mis aitavad väljendada sõnastamatut, ja mis on antud meile, et keskenduda, vastu pidada ja palvetada”. Rihards Dubra, tuntumaid Läti vaimuliku muusika heliloojaid kirjutas missa osad Sanctus et Benedictus ja Agnus Dei. Tema sõnul on muusika peamine eesmärk mõjutada emotsioone. Leedu helilooja Donatas Zakaras, kes on tuntud eelkõige koorimuusika loojana, soovis aga kirjutada muusikat, mis oleks lauljatel mugav esitada ning sobiks hästi kiriku akustikasse.

Balti riikide professionaalsete kooride – “Vilniuse”, “Latvija” ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koostöö sai alguse mõned aastad tagasi “Vilniuse” koori ja selle peadirigendi Artūras Dambrauskase initsiatiivil. Eesmärgiks on tutvuda Baltimaade rikkaliku muusikapärandiga, võtta osa eri riikide kultuurielust ning tutvustada esinduskooride tegevust. Selle projekti raames on koorid käinud Balti riikide pealinnades kontserte andmas, et pakkuda kuulamiseks paremikku oma heliloojate loomingust koos klassikaga maailma muusikaliteratuurist.

Vaata veel: http://en.chorasvilnius.lt/renginis/the-baltic-mass-premiere/

Anneli Ivaste
Kommunikatsioonijuht-toimetaja
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
56222155
www.epcc.ee