Belgradis kõlab täna Ülo Kriguli orkestriteos “Symphonic Slices”, mis on pühendatud Veljo Tormisele

Helilooja Ülo Krigul

Serbias, Belgradi kontserdisaalis “Kolarac” kõlab täna ECCO kontserdil Serbia Raadio ja Televisiooni Sümfooniaorkestri esituses Ülo Kriguli teos “Symphonic Slices”. Orkestrit juhatab dirigent Bojan Sudjić. Kontserdi ellukutsujaks on Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühendus ECSA.

RTS Sümfooniaorkester (Symphony Orchestra of Radio-Television Serbia) asutati 1937. aastal ning tänaseks võib pidada seda üheks Serbia muusika olulisemaks tugisambaks. Viimase 80 aasta jooksul on orkester panustanud klassikalise muusika arengusse ning Serbia muusikapärandi säilitamisse. Viimastel aastatel on orkester ning dirigent Bojan Sudjic silma paistnud oma uuenduslike koostööprojektide ning värske lähenemisega klassikalise muusika väljal.

ECCO (The European Contemporary Composers Orchestra) on Euroopa heliloojaid ja laulukirjutajaid ühendava organisatsiooni ECSA (European Composers and Songwriters Alliance) projekt, mis on pühendatud kaasaegse muusika esitamisele ja edendamisele ning uute kuulajaskondadeni jõudmiseks. See toimib aktiivsete ansamblite, orkestrite ja spetsialistide võrgustikuna, toetades heliloojate ja esinejate vahelist loomingulist dialoogi ning pakkudes spetsialistidele võimalust arendada oma oskusi rahvusvahelisel tasandil kaasaegse muusika teostamiseks kogenud ansamblitega.

Valik tehti ligi 50 orkestriteose seast üle maailma. Eesti Heliloojate Liit esitas ECSA kunstilisele juhtkonnale ettepanekud, mille seast valiti välja Ülo Kriguli teos “Symphonic Slices” (2017), mis on pühendatud helilooja Veljo Tormisele ja kirjutatud Vanemuise sümfooniaorkestrile.

Lisaks Ülo Kriguli loomingule kõlavad teosed heliloojatelt Jacqueline Fontyn (Belgia) Nicola Campogrande (Itaalia), Isidora Zebeljan (Serbia), Mikko Nisula (Soome) ja Milan Mihajlovic (Serbia). Varem on ECCO kontserditel Eestit esindanud Helena Tulve teosega ‘nec ros, nec pluvia’ Brüsselis ning René Eespere teosega “Respectus” Viinis.

Samaaegselt ECCO kontserdiga toimub Belgradis ka Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse (ECSA) kohtumine, kus peamise arutluse all on valdkonnasisest Euroopa seadusandlust ja autoriõigust käsitlevad teemad, kus on esindatud ka Eesti Heliloojate Liit.