Eesti esindaja valiti Maailma Nüüdismuusika Ühingu juhatusse

Riin Eensalu (Foto: Mait Jüriado)

Eesti Heliloojate Liidu esindaja Riin Eensalu valiti ülemaailmse organisatsiooni Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing (International Society for Contemporary Music, ISCM) juhatusse. Eile Belgias Ghentis lõppenud ISCM-i aastakoosolekul kinnitati järgnevaks kaheks aastaks uue juhatuse koosseis enam kui viiekümne liikmesriigi hulgast. ISCM on olulisim rahvusvaheline võrgustik, mis on pühendunud kaasaegse klassikalise muusika levikule ja kontaktide loomisele. Pika ajalooga organisatsioon on asutatud 1922. aastal Salzburgis, Eesti sai liikmeks alles aastal 2005. aastal ja on seega üks nooremaid organisatsiooni liikmeid.

Festivali Eesti Muusika Päevad korraldaja Riin Eensalu on ISCM-il Eesti delegaadina osalenud alates 2009. aastast. “Eesti vastuvõtmine ja tunnustamine selle võrgustiku liikmena on toimunud sujuvalt, kuna väikse riigi kohta on meil tähelepanuväärselt palju suurepäraseid ja omanäolisi heliloojaid,” kommenteerib Riin Eensalu. “Juhatuse liikmed valitakse aga eelistatult erinevatest regioonidest ning lisaks oma riigile tähendab see töö hetkel laiemalt ka teiste Põhjamaade ja Baltikumi nüüdismuusikaorganisatsioonide ja heliloojate huvide esindamist”. Uuteks ISCM-i juhatuse liikmeteks valiti veel Nina Čalopec Horvaatiast ja Alper Maral Türgist. Juhatuse liikmetena jätkavad ISCM-i president John Davis (Austraalia), asepresident Peter Schwinnen (Belgia, tänavuse festivali korraldaja), Arthur van der Drift (peasekretär, Holland) ning Lars Graugaard (Taani).

ISCM-i üks peamisi väljudeid on maailma suurim heliloojatele keskendunud nüüdismuusikafestival World Music Days, mis igal aastal leiab aset erinevas riigis. ISCM-i maailmamuusikapäevad on nüüdismuusika kontekstis üks olulisemaid sündmusi ja tähtsamaid kohtumispaiku selle ala spetsialistidele. ISCM-i liikmestaatus annab Eestile õiguse esitada festivali nõukogule eelvalikuks kuus teost ja alates liitumisest on Eesti heliloojate teosed alati ka WMD kavasse valitud.

Lisaks Eesti Heliloojate Liidu ametlikele ettepanekutele on Eesti muusikat festivali kavasse jõudnud ka teisi teid mööda. Näiteks 2010. aasta festivali kavas oli Arvo Pärdi “Berliini Missa”, 2011. aastal jõudis Gotlandil elava eestlannast helilooja Mirjam Tally teos “Birds and Shadows” festivalile Rootsi Heliloojate Liidu kaudu. Pärt Uusbergi klaveripala “Paradiis” jällegi valiti 2010. aastal festivali programmi läbi omapärase eksperimentaalkonkursi “Momentary Pleasures”, kuhu oodati heliloojatelt ühe päeva jooksul valminud teoseid. Arvestades riikide arvu ja ühe festivali piire on see kindlasti tunnustus eesti heliloomingule.

Tänavu kõlasid Belgia linnades toimunud festivali World Music Days 2012 kavas Helena Tulve teos “silences/larmes” (2006) ja Tatjana Kozlova ”Horisontaalid” (2010). Festival kestab sel aastal veel kuni 4. novembrini ja toimub erinevates Belgia linnades: Antwerpenis, Brügges, Brüsselis, Gentis, Leuvenis and Mons’is. Juba on otsustatud, et järgmise aasta festivalil Slovakkias ja Austrias osaleb Tõnu Kõrvitsa teos „Chaconne“ soolovioolale (2006). Heliloojate Liidu juhatus on ISCM-ile esitanud ka 2014. aasta festivali eelvaliku: René Eespere, Erkki-Sven Tüüri, Mirjam Tally, Lea Gabrali, Hans-Gunter Locki ja Age Veeroosi teosed.