Eesti heliloojad ja interpreedid Wales’is

Walesis 5.-11. septembrini toimuval mainekal nüüdismuusikafestivalil Vale of Glamorgan Festival 2010 osalevad eesti nüüdismuusika ansambel Resonabilis, samuti Eesti Filharmoonia Kammerkoor Daniel Reussi ja Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. Esiettekandele tulevad uued teosed Arvo Pärdilt ja Helena Tulvelt. Eesti muusika lähetatakse Wales’i kultuurisilla WALESTONIA raames, mille algatas 2008. aastal Eesti Saatkond Londonis, sidumaks eesti ja walesi kultuure.

Resonabilis annab festivali raames kontserte 5. ja 6. septembril, tavakoosseisust (Iris Oja – hääl, Kristi Mühling –  kannel, Tarmo Johannes – flööt, Aare Tammesalu – tšello) veidi erineva ansambli ja külalistega. Resonabilise kontsertide kava üks tähtsamaid jooni on otsida ja tuua välja sidemeid eesti, Briti ja walesi kultuuride vahel. Ansamblile kirjutavad muusikat walesi helilooja Gareth Churchill ja Helena Tulve (Eesti), kõlab jaapani päritolu Briti helilooja Dai Fujikura muusika, paljud spetsiaalselt Resonabilisele loodud eesti heliloojatele teosed (Kozlova, Kõrvits, Veeroos) jne. Ühtlasi esinevad koos eesti muusikutega neil kontsertidel Iris Oja asemel walesi metsosopran Siân Cameron, samuti eestlanna Tui Hirv (Helena Tulve uues teoses “North Wind, South Wind”). Kontsert 5. septembril toimub põimituna Briti ühe hinnatuima poeedi Philip Grossi luulega, mida loeb autor ise. Valikut Wales’i kavast võib Resonabilise esituses kuulda 1. septembril kell 19 Tallinnas, Theatrumi saalis (aadressil Vene 14), kava kõlas ka 31. augustil Alvar Aalto ateljees Helsingis.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor esitab 7. septembril Daniel Reussi dirigeerimisel Arvo Pärdi teose „Kanon Pokajanen“. 9. septembril astub kammerkoor üles BBC Wales’i Rahvusorkestriga ning annab Tõnu Kaljuste dirigeerimisel järgmise peaaegu Arvo Pärdi loomingust koosneva kontserdi. Õhtu avab esiettekanne – Arvo Pärdi uus orkestriteos „In Spe“, ettekandele tulevad ka tema „Cecilia, vergine romana“ ja Sümfoonia nr. 4 „Los Angeles“. Lisaks Pärdi teostele on Arlene Sierra Klaverikontserdi „Art of War“ esiettekanne, soleerib pianist Huw Watkins. Eesti Filharmoonia Kammerkoor läheb Vale of Glamorgan Festivalil ka tuurile, andes kontserte 4., 5. ja 6. septembril Walesi eri nurkades.

Arvo Pärdile on suure osa oma 8. septembril toimuva kontserdi kavast pühendanud ka Amsterdami Tšellooktett. Nende programmis on Suurbritannia esiettekanded Pärdi teostest „Psalom“, „Missa brevis“, „Da pacem Domine“ ja „O-Antifoonid“, kõlavad ka Terry Reilly „ArchAngels“ ning hollandi helilooja Fant de Kanteri „Chasing Planes/Placing Chains“ (samuti esiettekanne Suurbritannias).

RTÉ Vanbrughi keelpillikvarteti kavas on aga 11. septembril nii Arvo Pärdi „Summa“ keelpillikvartetile ning „Stabat Mater“ sopranile, kontratenorile, tenorile ja keelpillitriole kui ka Galina Grigorjeva „Ad infinitum“ sopranile ja keelpillikvartetile. Lisaks Deirdre Gribbini „Merrow Sang“ keelpillikvartetile. Kvartetiga esinevad kontserdil sopran Patrizia Rozario, kontratenor Patrick Craig ja tenor Nicholas Todd.