Eesti heliloojad ja Muuseumiöö

Laupäeval, 19. mail on Muuseumiöö raames mitmeid eesti heliloojatega seotud sündmusi nii Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kui ka Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares. Mõlemad muuseumid on Muuseumiöö programmi sidunud ühtlasi Eesti filmi 100. aastapäeva tähistamisega.

Hüpassaares, helilooja Mart Saare majamuuseumis näidatakse kell 18 Arvo Pärdi muusikaga nukufilme „Operaator Kõps seeneriigis” ja “Operaator Kõps marjariigis“, kell 21 on kavas sama sarja filmid „Operaator Kõps üksikul saarel“ ja “Operaator Kõps kiviriigis”. Vahepeal esinevad Celia ja Riina Roose. Celia Roose, pärimusmuusik ja õpetaja Viljandi Kultuuriakadeemias ja EMTA-s, mängib torupilli, lõõtsa, vilesid ning laulab vanu lugusid, kutsub kaasa laulma. Riina Roose, Tallinna Linnateatri muusikajuht ja õpeaja EMTA-s, jutustab Mart Saarest.

Eesti Teatri- ja Muusikamuueumi ekspositsioonisaalis näidatakse kell 18.30 ja 19.30 Eduard Tubina valmistatud kunstfilme “Eduard Viiralt”, “Maire Männik”, “Studie” ja “Fountains of Rome”, samuti kaadreid tema perest ja kodust. Vahepeal musitseerivad Reinut Tepp ja sõbrad. Assauwe karjasehoovis on kell 21 dokumentaalfilm “Kosmos 68“, millele järgneb kell 22 Heino Maripuu loeng-kino Eesti rokkmuusika kõige haruldasemate kaadrite ja ansamblitega – Ruja, Teravik, Psycho, Polyphon… Muuseumi salongis näidatakse kell 20 Katrin Lauri dokfilmi “Roots. Sada aastat sõda ja muusikat” tänase ERSO asutajast ja esimene dirigendist, samuti heliloojast Olav Rootsist. Assauwe torni kavas on kell 19 Helle Karise mängufilm ”NukitsameesOlav Ehala muusikaga.