Eesti Heliloojate Festivalil põimuvad muusika ja sõna

31. maist 3. juunini Tartus toimuval XI Eesti Heliloojate Festivalil tulevad esiettekandele Mart Siimeri, Andrus Kallastu, Tõnis Kaumanni, Märt-Matis Lille, Monika Mattieseni, Malle Maltise, Taavi Kerikmäe ja Ardo Ran Varrese teosed. Tartu Jaani kirikus toimub nelja festivalipäeva vältel viis põhiprogrammikontserti, kolm keskpäeva muusikaveerandtundi ja workshop. Kontserdiprogrammi integreeritud Ööülikoolis kõnelevad festivali helilooja Erkki-Sven Tüür ning dirigent ja helilooja Andrus Kallastu. Kõlab Indrek Hirve luule autori esituses.

Festivali kesksed sündmused on Erkki-Sven Tüüri workshop ning Tallinna Kammerorkestri kontsert ja Ööülikooli avalik salvestus. Soleerivad Londonis resideeruv eesti viiuldaja Mari Poll (Helena Tulve “Hõbevalge”) ning festivali kunstiline juht, flötist Monika Mattiesen (Erkki-Sven Tüüri “Whistles and Whispers from Uluru”). Dirigeerib Lauri Sirp. Ööülikooli vestlust Erkki-Sven Tüüriga juhib Joonas Hellerma.

Põhiprogrammi teistel kontsertidel astuvad üles džäss- ja nüüdismuusika piire kompav klarnetivirtuoos Meelis Vind, Repoo Ensemble (Ööülikoolis Andrus Kallastu) ja Elleri Muusikakooli kaasaegse kammermuusika ansamblid. Festivali lõppkontserdil kohtuvad luuletaja Indrek Hirv ja eri kunstiliike sünteesiv elektroakustiline kooslus Küberstuudio. Erkki-Sven Tüüri, Helena Tulve, Tõnu Kõrvitsa, Märt-Matis Lille (esiettekanne) ja Monika Mattieseni (esiettekanne) teosed vahelduvad Indrek Hirve luulega autori esituses. Kontsert salvestatakse sarjas “Ööülikooli unenägu”.

Festivali kavasse on tänavu integreeritud ka Jaani kiriku traditsioonilised keskpäeva muusikaveerandtunnid. Igal teisipäeval ja reedel kell 12.15 toimuvad lühikontserdid. 1. juuni muusikaveerandtunnis live-komponeerib Eesti tunnustatud multikunstnik, elektronmuusik ja improvisaator Taavi Kerikmäe. 2. ja 3. juunil sisustavad keskpäevakontserdi performance-kunstile ja improvisatsioonilisele muusikale keskenduv flötist Leonora Palu ning eesti heliloojate hulgas kõrgelt hinnatud akordionist Külli Kudu.

Festivali kunstiline juht on Monika Mattiesen ja peakorraldaja Juhani Jaeger. Eesti Heliloojate Festivali toetavad Tartu linn, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kultuurkapital ja Kohaliku Omaalgatuse programm.