Eesti Heliloojate Liit ja LHV viivad koostöö järgmisele tasandile

Erki Kilu ja Märt-Matis Lill. Foto: Rene Jakobson

Alates 2016. aastast tunnustatakse Eesti Muusika Päevadel (EMP) silmapaistvaid heliloojaid „LHV uue heliloomingu Au-tasu“ preemiaga. Eesti Heliloojate Liit (EHL) ja LHV pikendasid koostööd veel viie aasta võrra ning asuvad eraldi tunnustama ka noori heliloojaid.

LHV rahalist stipendiumit on nüüdismuusika heliloojatele parima uudisloomingu eest jagatud viimased viis aastat. Koostöö LHV, Eesti Heliloojate Liidu ja Eesti Muusika Päevadega viiakse aga järgmisele tasemele – senine preemiafond suureneb ning täiendavalt hakatakse tunnustama ka kuni 25-aastaste noorte heliloomingut.

Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill avaldas heameelt, et EHL on leidnud endale partneri, kellel on oluline võtmeroll nüüdismuusika arengusse panustamisel. „Leiame valdkonna professionaalidena, et „LHV uue heliloomingu Au-tasust“ on kujunenud hetkel üks kõige olulisemaid ja prestiižsemaid nüüdismuusika preemiaid. Selle maineväärtust Eesti muusikaväljal aitavad edasi kanda nii kõrgetasemeline ja laia profiiliga žürii kui ka igal aastal konkursile laekuva eesti heliloomingu meisterlik tase,“ sõnas Lill.

LHV turundusjuhi Margit Kotkase sõnul väärivad eesti heliloojad ja -looming rohkem esiletõstmist. „LHV jätkab rõõmuga Eesti nüüdismuusika tunnustamist ka järgmisel viiel aastal. Meie jaoks on ühtaegu põnev ja rõõmustav aidata kaasa Eesti heliloomingu tutvustamisele ja toetada andekate heliloojate tegemisi. Sellised inimesed rikastavad oma loominguga Eesti elu ja kultuuri ning teevad meid maailmas suuremaks,“ lausus Kotkas.

„LHV uue heliloomingu Au-tasu“ preemia eesmärk on väärtustada aktiivseid heliloojaid ja tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. Senine auhinnasumma suureneb 1000 euro võrra ehk laureaat pälvib 6000-eurose stipendiumi ning klaasikunstnik Mare Saare taiese.

Täiendavalt asub LHV toetama ka konkurssi „LHV noor helilooja“, mille eesmärk on anda kuni 25-aastastele noortele muusikutele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Rahaline preemia 3000 eurot jaotatakse kahe vanusrühma vahel vastavalt žürii otsusele.
Tänavune LHV Au-tasu laureaat ning „LHV noor helilooja 2021“ selguvad aprillis Eesti Muusika Päevad 2021 raames.

„LHV uue heliloomingu Au-tasu“ kandidaatide esitamine avaneb 5. veebruaril.  Konkursile „LHV noor helilooja“ on võimalik teoseid esitada juba praegu ning tööde vastuvõtt kestab 7. märtsini 2021.