Eesti Heliloojate Liit osaleb Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse kohtumisel

Foto: John Stapels Jäädvustus möödunud ECCO kontserdilt

Sel nädalal toimub Viinis Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse (ECSA) kohtumine, kus esmakordselt esindab Eestit ka Eesti Heliloojate Liit, keda esindab helilooja Ülo Krigul. Kohtumisega paralleelselt korraldatakse iga-aastaselt Euroopa Kaasaegsete Heliloojate Orkestri kontsert, kuhu on tänavu valitud ka Eestit esindama René Eespere teos “Respectus”.

Eesti astus Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse liikmeks tänavu. Organisatsiooni peamised tegevusalad on muusika loojate õiguste eest seismine Euroopa tasandil. Praegu on üks olulisemaid teemasid autoriõigus. Üldisematele teemadele lisaks korraldab ECSA ka kontserte, millest üheks väljapaistvamaks on ECCO-nimelisest platvormist välja kasvanud kontsertõhtu (ECCO – The European Contemporary Composers’ Orchestra). ECCO esindab aktiivselt tegutsevaid, väljapaistvaid kaasaegse muusika koosseise.

Täna annab Viini Concert-Verein keelpilliorkester ECCO egiidi all kontserdi, kus esitamisele tulevad teosed on välja valinud ECSA kunstiline komisjon, kellele iga liikmesriik sai esitada ettepaneku kolme teosega. Eestist valiti programmi  René Eespere teos “Respectus” (2014). Kokku esitatakse seitse teost. Viini Concert-Verein on Viini Filharmoonikute sümfooniaorkestri liikmete poolt 1987. aastal ellu kutsutud orkester, kes on esitanud nii klassikuid kui nüüdismuusikat kontserttuuridel üle kogu maailma.

ECSA kutsuti ellu 2006. aastal Viinis ning asutati aasta hiljem Madridis. Tänaseks on ECSA ainulaadne organisatsioon Euroopas, kes esindab üle 30 000 helilooja, laulukirjutaja läbi 26 Euroopa ning Iisreaeli liikmesorganisatsiooni. Tänavuse sügisese üldkogu raames tähistab ECSA oma 10. tegutsemisaastat.

Lisaks iga-aastasele ECSA üldkogule, mis kaasab muusikavaldkonna esindajaid üle Euroopa, toimuvad avalikud kontserdid legendaarses Viini jazziklubis Porgy&Bess, eelpool mainitud traditsiooniks saanud ECCO (Euroopa Nüüdismuusika Heliloojate Orkestri) kontsert ning erinevad kohtumised Viini muuseumikvartalis.