Euroopa Liidu Kultuuriprogrammi toetusel kõlab eesti heliloojate muusika rahvusvahelises projektis “Euroopa Liidu tõusvad klassikatalendid“. Eesti looming on esindatud Galina Grigorjeva teosega “Palve” ning Tõnis Kõrvitsalt on tellitud orkestriseade Alban Berg’i laulule “Die Nachtigall”.
Eesti interpreetidest astuvad üles Pille Lill (sopran), Andreas Lend (tšello), Oksana Sinkova (flööt) ja Virgo Veldi (saksofon).
Projekti esimesed 6 kontserti toimusid juulikuus XXII Rapla Kirikumuusika Festivalil ja Itaalia Valle d’Itria Festivali raames ning nüüd oktoobris Walesis Dora Stotzkeri Kontserdisaalis, Stockholmis Musikaliska Kontserdisaalis ja Rootsi Kalmar’i maakonnas (Lofta ja Misterhultsi kirikus ning Kalmari kindluses).
Projektis osalevate muusikute esituses kuuleb Euroopa heliloojate omanäolisi teoseid ning sealhulgas ka kolme uudisteost heliloojatelt Tina Andersson, Daniela Terranova ja Mark David Boden. Lisaks kolmele uudisteosele tulevad kontsertidel ettekandele harva esitatud teosed heliloojatelt nagu Nino Rota, Pavel Haas, Erwin Schulhoff, Salvatore Sciarrino, Pehr Hendrik Nordgren, John Fernström ja teised.
Projekt ühendab 32 professionaalset muusikut neljast partnerriigist – Rootsist, Eestist, Suurbritanniast ja Itaaliast eesmärgiga esitleda silmapaistvaid muusikuid ja heliloojaid laiemale üldsusele ning teavitada avalikkust muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule.
„Me loodame, et need kontserdid annavad edasi loomingulist atmosfääri, mis tekib vaid siis, kui tuua kokku mitmed nii erineva taustaga suurepärased muusikud,“ ütles projekti juht Leelo Lehtla. „Samuti oleme võtnud sihiks teavitada avalikkust muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule – seda toetavad uuringud on tähelepanuväärsed.”
Esinevate ansamblite ja solistide hulgas on lisaks Eesti väljapaistvatele muusikutele keelpilliorkester Camerata Nordica, Rootsi Puhkpilliansambel ja nende kvintett, Sinfonia Cymru keelpilliorkester ja kvartett ning noored lauljad “Rodolfo Celletti” Belcanto Akadeemiast: Amy Elizabeth Corkery (sopran), Angela Giovio (mezzosopran), Joonas Antti Ilari Asikainen (bariton).
2014. aasta on kuulutatud Euroopa Aju Aastaks (European Year of the Brain), sellega seoses on koostööprojekti partnerid otsustanud avalikkust laiemalt teavitada muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule. Teadlased on tõestanud, et muusikainstrumendi õppimine kaasab aktiivselt tegevusse aju erinevaid osi ning on seega üks efektiivsemaid vahendeid nii aju arendamiseks kui ka vigastatud aju ümberõpetamiseks.
Projekti koordinaator on Kalmari maakonna muusikaorganisatsioon (Kalmar Läns Musikstiftelse, Rootsi) ja kaaskorraldajad Pille Lille Muusikute Fond (Muusikute täiendõppe keskus), Sinfonia Cymru (Suurbritannia), Paolo Grassi sihtasutus (Fondazione Paolo Grassi, Itaalia) ja Rootsi Puhkpilliansambel (Stockholms Läns Blåsarsymfoniker, Rootsi).
„Meil on suur au ja rõõm olla selle projekti juhtpartneriks,“ ütles Kalmar Läns Musikstiftelse juht Kjell Lindström. „Loodame, et need kontserdid esitlevad väärikalt Euroopa väljapaistvaid andeid klassikalises muusikas ja samuti tõstavad esile Euroopa Liidu erilisust taoliste kultuuri koostööprojektide toetamisel.”