Eesti heliloojate teosed kõlavad Rostrumil

Teisipäeval, 6. mail algab Helsingis Rahvusvaheline Heliloojate Rostrum. Eestist osaleb tänavu nüüdisheliloojate foorumil kaks teost – Märt-Matis Lille „Põhjanaela paine“ ja noore helilooja Madli Marje Sinki „Sõjaveteran Hugo Gulbrandt“. Rostrumi korraldab Yleisradio ning tulemused selguvad reedel 9. mail.

Eesti ühe juhtiva helilooja Märt-Matis Lille (1975) uus teos „Põhjanaela paine“ rajaneb Saami muusiku Wimme Saari joigudel. Helilooja ütleb: “Põhjanaela paine” on muusikaline teekond läbi boreaalse maailmatunnetuse eri kihistuste ning ühtlasi kummardus selle tunnetuse läbi kujunenud kultuuripärandile ja selle pärandi kandjatele.  Teose esiettekanne toimus aprillis festivalil Eesti Muusika Päevad Vanemuise Sümfooniaorkestri ja Wimme Saari esituses, dirigeeris Paul Mägi.

Noor helilooja Madli Marje Sink (1994) õpib praegu Georg Otsa Muusikakoolis klaverit Lembit Orgse juhendamisel ja valikainena heliloomingut Tatjana Kozlova-Johannese juures. Ansambliteos „Sõjaveteran Hugo Gulbrandt“ on tugeva emotsionaalse laenguga helipilt vägivallast. Autor ütleb teose kohta: “Kui sõda on täis veriseid täägipisteid, ning seest tühja rahutust, on teoses seda nähtust kujutatud paksu kummiliimi taoliselt veniva ajahetkega, mille piinavat survet tajus väga selgelt endine sõdur, kes varasel hommikutunnil lamas kivide taga härmatunud tühermaal, kinnaste all võõra inimese kleepuv ja kuivanud veri. ”

Madli Marje Singi teose salvestasid Silver Niinemets (hääl), Samuel Jalakas (trompet), Henrik Ojasaar (klaver), Kaspar Ernesaks (gong), Hanna-Maria Aavik, Kristin Kuldkepp, Madli Marje Sink (kontrabass).

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on praegu maailma üks olulisemaid nüüdismuusika foorumeid. Rostrumi eesmärk on uue komponeeritud muusika tutvustamine ja levitamine rahvusraadiote vahendusel üle maailma. Parimaid teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul üle kolmekümne raadiojaama mitmel mandril. Tänavu toimub rostrum juba 61. korda. Järgmisel aastal korraldab Rostrumi Eesti Rahvusringhääling Tallinnas.

Eesti osaleb rostrumil alates 1994. aastast ja eesti muusikat on konkursil tihti saatnud edu. Noorte heliloojate kategooria on võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007) ning põhikategoorias on pärjatud võiduteoseks 2004. aastal Helena Tulve orkestriteos “Sula”.

Allikas: Klassikaraadio