Eesti helilooming Nargenfestivalil 2011

Nargenfestival kestab taas juuni algusest septembri keskpaigani ning hõlmab tänavu olulisi esiettekandeid mitmetelt eesti heliloojatelt. Esietenduvad Timo Steineri ooper „Kaks pead“, Tauno Aintsi tantsuetendus „Helde puu“ ja Anti Marguste lühiooperid pealkirjaga “Monoloogid”, uudisteos on ka Margo Kõlari Missa. Festival algab traditsiooniliselt Kreegi päevadega, lõpeb aga Pärdi päevadega. Lisaks eesti heliloojate uutele ja juba kuuldud teostele on kavas väga tihedalt muidki suursündmusi.

Tavapäraselt Nargen Festivali avavad Kreegi päevad algavad juba 3. juunil ansambel Vägilaste esinemisega. 5. juunil on kontsert „Noorte värk ehk mida kirjutavad kahekümnesed“, kus tulevad ettekandele praeguste noorte heliloojate Pärt Uusbergi ja Martin Sildose ning näiteks Veljo Tormise ja Cyrillus Creegi noorepõlveteosed. Nargen Festivali koori dirigeerib Tõnu Kaljuste.

Noblessneri valukojas esietendub Timo Steineri ooper „Kaks pead“, millele on libreto kirjutanud Maarja Kangro. Ooperi lavastaja on Mart Koldits, kunstnik Pille Jänes, koreograaf Renate Valme ja kontsertmeister Zoja Hertz. Etenduse solisti on metsosopran Juuli Lill, tenor Oliver Kuusik, bariton René Soom ja bass Olari Viikholm. Kaasa teevad Nargen Festivali koor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigeerib Tõnu Kaljuste. Nargen Festivali tellitud nelja tegelasega ooperi „Kaks pead“ lugu lähtub tõestisündinud eksperimentidest, mille käigus vene teadlane Vladimir Demihhov siirdas 1954. aastal kirurgia võimaluste uurimiseks suurele koerale kutsika pea koos esikäppadega. Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi kuuluvat ooperit mängitakse Noblessneri valukojas 10.-12. juunil.

Eesti heliloojate teosed on mitmete külaliskollektiivide kontserdikavades. 2. juulil tulevad Noblessneri valukojas toimuval kontserdil Saksamaalt pärit Kircheimer Vokal-Consorti esituses Arvo Pärdi „Missa syllabica“ ja Giacomo Rossini „Väike pidulik missa“. Dirigeerib Tõnu Kaljuste. 16. ja 17. juulil esineb Noblessneri valukojas Hollandi flöödiorkester, kellega astub lavale ka Nargen Festivali koor. Dirigent on Jorge Caryevschi. Kavas on teiste hulgas Arvo Pärdi „The Beatitudes“ ning Erkki-Sven Tüüri „Passion“ tsüklist „Show“.

8.-10. juulil saab Naissaarel Omari küünis näha uut Tauno Aintsi tantsuetendust „Helde puu“, mille koreograaf on Marina Kesler. Ameerika Ühendriikide luuletaja ja kirjaniku, kunstniku, muusiku ja laulude autori Shel Silversteini “Helde puu” on südamlik lugu andmisest ja vastuvõtmisest, armastusest ja õnnelik olemisest, elust ja eluväärtustest. Poeetiline ja lihtne jutustuslaad ning autori vaimukad illustratsioonid on ajendanud Tõnu Kaljustelt Nargenfestivali jaoks tellima helilooja Tauno Aintsilt tantsuetenduse, mille esitamisõigused on saadud vaid kolmeks etenduseks.

Margo Kõlari uus Missa ja Cyrillus Kreeki Reekviem kõlavad kõrvuti 15. juulil Tallinna Merepäevade mälestuskontserdil meres hukkunuile. Esinevad tenor Oliver Kuusik, Kooriassotsiatsiooni Europa Cantat suur koor, Estonia Seltsi Segakoor ja Nargenfestivali orkester, dirigent on Tõnu Kaljuste.

5. augustil tulevad Noblessneri valukojas esiettekandele Anti Marguste „Monoloogid“ – lühiooperid Anton Hansen Tammsaare, August Kitzbergi ja Oskar Lutsu tekstidele. Nargen opera lavastuses soleerivad sopran Helen Lokuta, bariton René Soom ja poiss-sopran Heldur-Harry Põlda. Kaasa teeb nargen Festivali orkester, dirigeerib Tõnu Kaljuste. Kontsertmeister on Zoja Hertz.

Septembri algul, Arvo Pärdi sünnipäeva paiku peetakse Nargen Festivalil Pärdi päevi. 4. septembril annavad kontserdi Balti Noored Filharmoonikud Kristjan Järvi dirigeerimisel. Orkester esitab muusikat kokku kümne Läänemeremaade heliloojalt, sh Arvo Pärt ja Eduard Tubin. 9. septembril esietab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel ühes kavas kõik Arvo Pärdi sümfooniad. Helilooja sünnipäeval, 11. septembril kõlavad Jaani kiriku võlvide all viimasel kahel kümnendil loodud vaimulikud teosed, mis on pühendatud mõnele pühakojale või pühale mehele: „Salve Regina“, „Status ei Dominus“, „Beatus Petronius“ ja „Aadama itk“. Kontserdil esinevad Läti Raadio koor, Sinfonietta Rīga ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.