Eesti helilooming XIV Suure-Jaani muusikafestivalil

17.–23. juunil leiab aset XIV Suure-Jaani muusikafestival, heliloojatele Kappidele pühendatud festivali saab nautida nii Suure-Jaanis ja selle ümbruses kui ka Tallinnas. Festivali kunstiline juht on organist ja helilooja Andres Uibo. Korraldavad Suure-Jaani Vallavalitsus ja Eesti Kontsert, Lõhavere linnamäe kontserdi puhul lisaks muusikaagentuur Soovikontsert. Tänavune Suure-Jaani muusikafestival kuulub Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi ning kuulda saab rohkesti eesti heliloojate loomingut.

Tallinna Kammerorkester ja lastekoor Ellerhein Tiia-Ester Loitme juhatusel esitavad Artur Kapi ja Hugo Lepnurme muusikat. Pianist Mihkel Mattisen kannab ette Eugen Kapi klaveripalade tsükli “Tallinna pildid”. Eesti Riiklik Sümfooniaorekster Singapuri päritolu dirigendi Darrell Angi juhatusel toob solistide, baritoni Jassi Zahharovi ja tšellisti Aare Tammesaluga publikuni kava, milles on Artur, Villem ja Eugen Kapi ning Gustav Ernesaksa loomingut. Kontratenor Ka Bo Chan, kandlemängija Kristi Mühling, tšellist Aare Tammesalu ja flötist Neeme Punder koos vaimuliku Jaan Tammsaluga esitavad Arvo Pärdi, Kuldar Singi, Ester Mägi, Andres Valkoneni ja Raimo Kangro loomingut. Tobiase Keelpillikvarteti (koosseisus Maano Männi, Terje Raidmets, Toomas Nestor ja Aare Tammesalu) kavas on Villem Kapi heliloomingut. Hüpassaare soosaarel toimuval “Päikesetõusukontserdil” esitab ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel koos soo-orkestriga (solist on Toomas Vavilov) muuhulgas Mart Saare, Gustav Ernesaksa ja Veljo Tormise muusikat.

Lisaks toimub festivalil nt Rahvusvahelise Artur Kapp’i Ühingu korraldatav konkurss metsasarvedele. Konkursi võitjate autasustamisel esitab Tallinna Kammerorkester Artur Kapi ja Hugo Lepnurme, samuti Wolfgang Amadeus Mozarti muusikat. Suure-Jaani kohvikus “Arturi juures” toimub lõunatund Tunne Kelamiga, kes räägib Marje ja Kuldar Singist. Samas on ka näituse avamine. 1916. aastast pärinevale Giulio Antamoro tummfilmile “Kristus” mängib oreliimprovisatsioone Toomas Trass koos Vox Clamantisega Jaan-Eik Tulve juhatusel.