Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia esitleb kogumikku unikaalsete helisalvestistega 1939. aastast

Reedel, 15. jaanuaril kell 16 esitleb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia oma kammersaalis unikaalset 12 CD-plaadist ning mahukast eesti- ja inglisekeelsest raamatust koosnevat kogumikku „Eesti helisalvestised 1939“.

Eesti Vabariigi 1939. aastast pärinevad ajaloolised salvestised tehti omal ajal Eesti esindusväljaande jaoks. Sõja ja okupatsiooni tõttu ilmumata jäänud kogumik, mis pidi tutvustama Eesti muusikat nii kodu- kui ka välismaistes raadiojaamades ning olema kasutatav Eesti saatkondades, sai ilmuda alles nüüd – 70 aastat hiljem.

EMTA pressiteate teatel toob kogumik esimest korda kuulajate ette 169 muusikateost ning seitse Eesti Vabariigi riigimeeste, sh Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni kõnet.

Muusika valik neil 12 CD-plaadil sisaldab erinevaid muusikažanre: orkestri-, koori-, klaveri- ja orelimuusikat, kammermuusikat, kammerlaulusid ja laulusid orkestriga, katkendeid ooperitest ja operettidest, lööklaule ja muusikat puhkpilliorkestritelt.

Kogumiku „Eesti helisalvestised 1939“ on koostanud professor Urve Lippus ja muusikateadlane Kadri Steinbach EMTA muusikateaduse osakonnast, kujundanud Tuuli Aule ning inglise keelde tõlkinud Anne Tihaste.

Kogumik “Eesti helisalvestised 1939“ valmis tänu kahele suurele projektile: „Eesti esituskunsti mälestusmärgid“ ja „Estonian Sound Recordings 1939“. Käivitajaks sai Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti keel ja rahvuslik mälu“ raames rahastatav projekt „Eesti esituskunsti mälestusmärgid“, mille EMTA muusikateaduse osakond 2004. aastal algatas. Juba projekti algul selgus, et Taani Rahvusraamatukogu Århusi ülikooli juures olevas heliarhiivis on säilinud väga väärtuslik materjal – 1939. aasta maikuus firma Skandinavisk Grammophon A/S ja Eesti Riigi Ringhäälingu koostöös Tallinnas tehtud eesti muusika helisalvestiste matriitsid. Koostöös Taani kolleegidega sündis alaprojekt „Estonian Sound Recordings 1939“, mille eesmärgiks oli need helisalvestised kuulajateni tuua. Eesti Vabariigi 90. aastapäeva puhul 2008. aastal kinkis Taani Kuningriik kõik matriitsid Eesti Vabariigile ning neid säilitab Rahvusraamatukogu.

Valikut Eesti 1939. aasta muusikaelus oluliseks tunnistatud teostest tutvustavad esitlusel elavas ettekandes EMTA õppejõud professor Helin Kapten (klaver), professor Marje Lohuaru (klaver) ja dotsent Urmas Vulp (viiul) ning külalissolistina esineb Merle Hillep (sopran).

Ajalooliste helisalvestiste esitlust austavad kohalviibimisega lisaks kogumiku koostajatele Urve Lippusele ja Kadri Steinbachile ka kaasautorid EMTA raamatukogu juhataja Ilvi Rauna, Morten Hein ja Claus Byrith Taanist ning Taani suursaadik Eestis Uffe A. Balslev. Esitlus toimub koostöös Taani Kultuuriinstituudiga. Sissepääs üritusele on vaba.