Eesti Muusika Päevad avalikustas kava ja alustas piletimüügiga

Pildil Nicolas Horvàth, Foto: Perla Maarek

Eesti Muusika Päevad avalikustas kava ja alustas piletimüügiga!

Festivali avab äsja Arvo Pärdi teoste uudisalbumiga Eesti Muusikaauhindade Aasta Klassikaalbumi tiitli võitnud Vox Clamantis Niguliste muuseum-kontserdisaalis kontsertiga “Õhtulaul” (neljapäev, 06.04), kus kõlab Galina Grigorjeva uudisteos ning Arvo Pärdi ja Cyrillus Kreeki muusika Jaan-Eik Tulve dirigeerimisel.

Reedel, 07.04, kuuleb Estonia Kontserdisaalis Brian Currenti teost “Noorte teejuht nüüdismuusika juurde”, mis tutvustatab kuulajaile 20. ja 21. sajandi muusikalisi väljendusvahendeid. Räägitakse vormist, rütmist, helist, harmooniast, faktuurist, värvist, meloodiast, esitustavadest ja elektronmuusikast. Eestikeelseid tekste esitab näitleja ja helilooja Ardo Ran Varres. Esitab ERSO ning dirigeerib kõrgelthinnatud ja rahvusvahelise tähelennuga särav dirigent Kristiina Poska.

Kell 18.00 algavale üritusele järgneb üks festivali oodatumaid sündmusi, milleks on ERSO kontsert “Põhjatuule vaikus” (07.04), kus kaasa teevad lisaks põhikoosseisule solistid Theodor Sink ja Johan Randvere, lisaks Lepo Sumerale ja Erkki-Sven Tüüri loomingule kõlab neli uudisteost, mille autorite hulgas on LHV uue heliloomingu Au-tasu pälvinud Liisa Hirsch, heliloojad Tauno Aints ja Timo Steiner. Teistmoodi muusikalise kogemuse läbi ruumilise heliinstallatsiooni Estonia Konserdisaali fuajees loob Ekke Västrik.  Samuti antakse üle ka teist aastat LHV uue heliloomingu Au-tasu 2017, mis on Eesti nüüdismuusikamaastikul erakordne preemia, tänu erakapitali ning muusikavaldkonna koostööle.

Peale ERSO kontserti, on festivalikülastajad oodatud osa saama Rahvusooper Estonia katuselaval helilooja Peeter Vähi poolt loodud tasuta linnaruumi kontsert-projektist “Aprilliöö unenägu” (07.04). “Aprilliöö unenägu“ on kompositsioon elektroonilistele klahvpillidele, löökpillidele, fonogrammile ja linnaruumist kostuvatele helidele. Klahvpillidel Peeter Vähi, löökpillidel Hele-Riin Uib.

Eesti Muusika Päevade raames kuuleb ka noorema põlvkonna säravaid muusikuid, sest just EMP on platvorm noortele heliloojatele ja interpreetidele, kes on valmis rahvusvaheliseks tähelennuks. Esmaspäeval, 10. aprillil antakse kolmandat korda välja autasu “Noor Helilooja 2017”. 2016. aastal Noore Helilooja tiitli pälvinud helilooja Karl Tippi uudisteos kõlab Estonian Cello Ensemble esituses kontserdil Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas “Päikesevene” kõrvuti heliloojate Galina Grigorjeva, Margo Kõlari, Timo Steineri, Aleksandr Žedeljovi, Erkki-Sven Tüüri ja Rasmus Puuri teostega.

Eesti Muusika Päevad üllatab esimest korda erilise kontserdiga, mille raames tuleb ajutiselt loobuda meile olulisest meelest – nägemisest – mis teadupärast peamiselt meie igapäevast tähelepanu juhib ja anda voli keskendumiseks üksnes kuulmisele. Laupäeval, 8.04, toimuv “Hämarad alleed” on pimekontsert, mis toimub salajases kontsertpaigas, kuhu viib piletiostjaid City Touri buss. Tegemist on ruumilis-akustilise kogemusega avastamaks ruume meie ümber ja sees. Kontsert toimub koostöös Põhja-Eesti Pimedate Ühinguga.

Eesti Muusika Päevade kontserdil “Läbi videviku” (8.04) kuuleb Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses praegu Eesti hinnatumate naisheliloojate kooriloomingut: kõlavad Tatjana Kozlova-Johannese ja Evelin Seppari uudisteosed ning Mirjam Tally vaimustav loodusteemaline teos “Puudekummardajate maa”. Peale selle on kavas koorimuusikat nüüdisheliloomingu klassikutelt nagu György Ligeti, Salvatore Sciarrino ja Jonathan Harvey. Koori ees on EFK peadirigent, “parandamatu lüürik” Kaspars Putniņš.

Prantsuse pianist Nicolas Horvàth, kes on tuntud eesti muusika austaja, on kokku pannud põneva läbilõike sel aastal 85. sünnipäeva tähistava helilooja Jaan Räätsa klaveriloomingust. Peale Räätsa teoste kõlavad kontserdil klaveripalad, mille on Jaan Räätsale pühendanud Räätsa juures õppinud heliloojad. Nicolas Horvàthi on võimalik kuulata erinevates kontsertpaikades üle Eesti, kontserttuuri rammes Hommage: Jaan Rääts.

Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga võib osa saada, kuidas täitub EMTA arhitektuurselt põnev ja ajastutruu hoone noorte heliloojate teostega, pakkudes kuulajaile isiklikku kogemust. “Elusate helide maja” (08.04) kutsub publikut öö hakul taasavastama Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia maja. Õhtu hõlmab mitut ulatuslikumat kontserti noorte heliloojate loominguga: saab kuulda, kuidas kõlavad silmatorkavad graafilised partituurid ning EMTA sümfonietile loodud teosed. Fuajees võib nautida heliinstallatsiooni “Meeleolu metamorfoosid”. Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga kompositsiooniosakonnaga toimub ka teine omanäoline sündmus, milleks on kinos Sõprus aset leidev audiovisuaalne kontsert “Vältimatult valgusesse” (11.04), kus kuuleb flöödil soleerimas Gianni Trovaluscit (Itaalia) ning noorte heliloojate uudisteoseid, mis tulevad esitamisele koos videoga kinolinal.

Festivali lõpetab kontsert orelitele ja oboele Niguliste kirikus. Kontserdi “Hämarusest läbi”(13.04) solistid on Dmitri Bulgakov, Ulla Krigul, Saale Fischer, Kristel Aer. Kõlavad esmaettekanded heliloojatelt René Eespere, Lauri Jõeleht, Andrus Kallastu, Malle Maltis, Sander Mölder ning tänavu 95. juubeli tähistanud Ester Mägi looming.

Eesti Muusika Päevad ootavad teid kontserdisaalidesse!

Kava leitav siit
Piletid saadaval Piletilevist