EMP avalikustas Maria Fausti uue teose “Kootud relvad” videosalvestuse

Maria Faust
Maria Faust ja puhkpilliorkester. Foto: Rasmus Qll

Nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) avalikustas Maria Fausti kontsert-teose “Kootud relvad” (Woven Weapons) esiettekande videosalvestuse. Kontsert leidis aset “DNA”-teemalise festivali EMP raames Tartu Emajõel ning avas Eesti Teatri Festivali Draama.

Jõmmu lodjal ette kantud kontsert-teose autor Maria Faust (s 1979) on üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti jazzartiste, kes on oma loomingu sidunud jazzmuusika alternatiivsema poolega. Fausti helikeel on emotsionaalne ning kontrastideküllane, sünteesides omavahel jazzi, klassikalist muusikat ning vabaimprovisatsiooni. 

“Kootud relvad” on inspireeritud muistsetest eesti rahva kudumismustritest ja epigeneetikast. Eesti traditsioonilisi rahvariideid kanti igapäevarõivastena kuni möödunud sajandini. Mustrid riietel olid mitmetähenduslikud – need kõnelesid edasi rahva uskumusi, päritolu, maailmavaadet ja kultuuri. Rahvariided ei olnud pelgalt ilustuseks, vaid ka sümboolseks kaitseks kurja silma eest. Perekonniti päritavad traumad antakse sageli edasi põlvest põlve, vanemalt lapsele – orjus, nälg, sõjad, vägivald … ka alkoholism ja depressioon. Nõnda nagu DNA kannab endas nii pika ajalooga sündmusi kui ka sümboleid, peitub sarnane filosoofia ka kudumismustrites. 

Videol on esile toodud teose 3. osa, mis kannab alapealkirja “Kilplase”. Lugu räägib eestlaslikust kangekaelsusest, mis on meile nii õnnistus kui ka õnnetus.

Teose esitab puhkpilliansambel koosseisus: Maria Faust – altsaksofon, Indrek Vau – trompet, Andres Kontus – tromboon, Liudas Mockunas – bass-saksofon, Peter Bruun – löökpillid

Vaata Maria Fausti “Kootud relvad” (Woven Weapons) esiettekande videosalvestust Eesti Muusika Päevade kodulehelt.