Eesti Muusika Päevad alustab täna Tartu programmiga

Eesti pikima ajalooga nüüdismuusikafestival Eesti Muusika Päevad toimub 41. korda 12. septembrist kuni 20. septembrini Tartus ja Tallinnas ning Arvo Pärdi Keskuses Laulasmaal ning toob publikuni üle 50 nüüdismuusika teose, millest üle 20 on esiettekanded.

Algsetele kevadistele kuupäevadele planeeritud festivali teemaks pidanuks olema “Ilu”, mis kätkes endas kontseptsiooni numbrilisest korrast ja toetus matemaatilistele struktuuridele ja korrastatusele. Seoses viirusepandeemia puhanguga muutus ka festivali esialgne teema “Kaose iluks”, mis ühtlasi suhestub ka tänapäevase üleilmse olukorraga, mis on paisanud segi meie senised arusaamad ja tegevusmustrid ning paneb inimesi proovile uutes oludes hakkama saamisega.

“Eesti Muusika Päevad on viimased aastad üha rohkem proovinud Tartu publikule lähemale tulla, et eesti heliloojate nüüdislooming jõuaks ka rohkem Eesti vaimupealinna. Alustame esimest korda kogu festivaliprogrammiga Tartust ning loodame seda tendentsi ka edaspidi järk-järgult kasvatada. Festivali programm on piirangute tõttu tänavu planeeritust tagasihoidlikum, kuid oleme väga elevil, et saame tuua Tartusse värsket heliloomingut ning valdkondande vahelisi mõtisklusi kaose ja ilu üle, mis tõukuvad meie tänavusest festivaliteemast “Kaose ilu”,” kommenteeris festivali korraldusjuht Mari-Liis Rebane.

Kunstnik Eike Epliku, kirjanik-teoloog Meelis Friedenthali ja semiootik-kirjanduskriitik Mihkel Kunnuse osalusel toimub laupäeval, 13. septembril kell 14 kõigile huvilistele Tartu Uue Teatri ruumides prii pääsuga vestlusring “Kaos ja ilu”, mille moderaatoriks on Tartu programmi kunstiline juht ja helilooja Märt-Matis Lill. Vestlusele järgneb kontsert Taavi Kerikmäe ja Anna-Liisa Elleri esituses, kus vaheldumisi ja koos kõlavad varajane- ja nüüdismuusika. Akustiline ja elektrooniline muusika. Sarnane ja erinev. Ühendavaks teljeks on teineteise kuulamine. Varajase muusika kõrval kõlavad eesti nüüdishelilooja Helena Tulve teose “Silmaja” kandlele ja elektroonikale uue versiooni esmaettekanne ja Elo Masingu “study in entropy?” (“etüüd entroopia teemal?”) esiettekanne.

Tartu programm algab homme Heino Elleri Muusikakoolis Tubina saalis, 12. septembril kell 16.00 noortele suunatud konkursi “Noor helilooja 2020” finaalkontserdiga, mille eestvedajaks on helilooja Age Veeroos. Konkursi “Noor Helilooja” eesmärk on anda noortele kuni 23-aastastele muusikutele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Konkursi eelvooru esitatud töödest tegi oma valiku professionaalsetest heliloojatest koosnev žürii. Teise vooru pääsenud töid esitletakse elavas ettekandes ning nende põhjal valib žürii välja võitjad. Peaauhinna võitja saab võimaluse kirjutada tellimusteos festivalile Eesti Muusika Päevad 2021 professionaalsete muusikute esituses.

Samal õhtul kell 21 toimub koostöös Tartu Heliga Aparaaditehases Erinevate Tubade klubis eksperimentaalne elektroonilise muusika kontsertõhtu, kus kuuleb elektroonilisele kammermuusikale keskenduva Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi esituses Jaanus Siniväli multimeedia-uudisteost “Deck of Cards – Private Content”. Ansambli eesmärk on ületada tehnoloogilised kammitsad ning arendada tundlikku musitseerimist, üksteisele reageerimist ning teravat kuulamist, kasutades ära erinevate elektrooniliste instrumentide uskumatult rikkalikke kõlavõimalusi. Kontserdil astub üles ka eksperimentaalsete improvisatsioonidega kooslus Post Horn, mis on kunstnik Raul Kelleri ja Hello Upani vabaimpro-duo.

“Miks miski on meie arvates ilus? Öeldakse ju nii sageli, et ilu on vaataja silmades – nii võiks öelda, et ilu on seotud armastusega, mis toob esile ilu asjades, nähtustes, inimestes. Aga kas on ka ilu juures ka mingi sügavam universaalia – sümmeetria, mingi tajutav kord, proportsioon, asjade olemuslik seotus mingi algse vormiga, sügavama tõega? Kõige selle üle tekib võimalus mõtiskleda just tänavuste Eesti Muusika Päevade ajal koos eesti heliloojate, interpreetide ja muusikahuvilistega,” kommenteerib tänavuse festivali teemat üks kunstilistest juhtidest Helena Tulve.

Festival järgib sündmuste korraldusel terviseameti kehtestatud ohutusreegleid ning soovijatele jagatakse festivalil kontserdi ajaks tasuta isikukaitsevahendeid.

Festivalil esinevad Taavi Kerikmäe ja Anna-Liisa Eller, Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel ja Post Horn, YXUS Ensemble, Duo ObSolute, puhkpillikvintett Estica, Ensemble U:, Stockholm Saxophone Quartet jt.

Kõlavad uudisteosed Eesti heliloojatelt ning toimuvad vestlused ning arutelud. Festivali jooksul antakse üle LHV uue heliloomingu Au-tasu ning Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia.

Lisainfo: www.eestimuusikapaevad.ee

Festivali korraldab Eesti Heliloojate Liit.

Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tartu linn, Tallinna linn, Eesti Autorite Ühing.