Eesti noored heliloojad Huddersfieldi uue muusika festivalil muljeid kogumas

18.-27. novembril toimus Suurbritannia suurim rahvusvaheline uue ja eksperimentaalse muusika festival Huddersfieldis. Festivali kolme esimese päeva sündmustel osalesid kaks Eesti noort heliloojat Liisa Hõbepappel ja Viktoria Grahv.

Huddersfieldi uue muusika festivalil astusid üles maailmatasemel koosseisud, nagu London Sinfonietta, Ensemble intercontemporain, EXAUDI, Red Note Ensemble jpt. Kohapeal viibijad olid osa ühisest suuremast kokkutulekust, mille eesmärk oli esitada ja mõtestada täna loodavat muusikat.

Selle aasta festivali avapäevade fookuses olid heliloojad Liisa Streich ja Justė Janulytė, kes olid mõlemad Huddersfieldis kohapeal, osalesid festivali poolt korraldatud avalikel vestlustel ning kelle sulest oli võimalik kuulata mitut teost. See pakkus laiema konteksti nende loomingu mõtestamiseks. Nimetatud fookusheliloojad erinevad mitmeti. Janulytė, kelle looming on nendest Eestis kindlasti tuntum, keskendub ühtlastele protsessidele. Samas Streich aga tegeleb väga erinevate kontrastidega nii faktuuris, tämbrites kui ka dünaamikas.

Sügavamaid elamusi pakkus festivali avakontserdil ette kantud Ukraina arheoloogiline ooper „Chernobyldorf“, mis kujutas maailma pärast tuumakatastroofi. Kuigi teos on loodud enne Ukraina-Venemaa konflikti taasägenemist 2022. veebruaris, sarnanes ooperis kujutatud maailm hirmutavalt palju tänase sõjareaalsusega. See ooper leiaks kindlasti laiemat kõlapinda ka Eestis.

Huddersfieldi kaasaegse muusika festival pakkus mitmekülgse programmiga võimaluse noortele heliloojatele olla värskete ideede keskmes ning rikastada enda kõlailma. Festivali väisamist toetas Eesti Kultuuriministeerium.

Autor: Liisa Hõbepappel