Eesti vanim nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad alustab homme erinevates kontsertpaikades üle Tallinna!

© Rene Jakobson

Eesti vanim nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad alustab homme erinevates kontsertpaikades üle Tallinna!
 
Alates 1979. aastast korraldatav festival Eesti Muusika Päevad keskenduvad Eesti heliloojate nüüdisloomingule, tuues kontserdisaalidesse üle 30 uudisteose maailma esiettekande.
 
“Festivali missioon on jäänud läbi ligi 40 aasta samaks, kuid tänu uudisteostele on festival igal aastal totaalselt uus. Uudisteostele keskendumine ongi eripära, mis Eesti Muusika Päevasid eristab teistest muusikafestivalidest. Valdavas enamuses on Eesti Muusika Päevadel esitatav muusika täiesti tuliuus. Ka toona, kui festival ellu kutsuti, tundus tolleaegsetele korraldajatele, et sellist festivali, mis keskenduks just täna loodavale, ei ole. Ma arvan, et sellele keskendumine on ka hetkel oluline,” kommenteerib festivali üks kunstilistest juhtidest Timo Steiner Eesti Muusika Päevade eripära.
 
Tänavuse festivali avab Tammo Sumera avalik heli-installatsioon “Kivi kuuleb” Niguliste kiriku ümbruses, mis salvestab linnaruumi helisid ning suhestub Tallinna vanalinna jalakäijatega, nii, et iga möödakõndija saab olla osa kordumatust helikunstiteosest. Linnaruumi-installatisoonile järgneb kell 19.00 festivali avakontsert “Õhtulaul”, kus kõlab Galina Grigorjeva uudisteos ning Arvo Pärdi ja Cyrillus Kreeki muusika rahvusvaheliselt tunnustatud vokaalansambel Vox Clamantise esituses ning Jaan-Eik Tulve dirigeerimisel.
 
Eesti Muusika Päevade kontsertidel esitavad uudisteoseid Eesti tippkollektiivid ja interpreedid, nende seas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis, Estonian Cello Ensemble, Erkki-Sven Tüür, Johan Randvere, Peeter Vähi, Hele-Riin Uib, Ulla Krigul, Saale Fischer, Kristel Aer, Theodor Sink jt. Välisesinejatest on festivalil esindatud rahvusvaheliselt tunnustatud interpreedid Prantsusmaalt ja Venemaalt, nende seas pianist Nicolas Horvath ja löökpillimängija Le Quan Ninh Prantsusmaalt ning oboemängija Dmitri Bulgakov Venemaalt.
 
„Kisub hämaraks,“ arvavad inimesed ja lõpetavad toimetused. Ja kuulavad, sest hämarus on kuulamise aeg. Sest meel on igas suunas erk, igale kutsele vastuvõtlik. Hämaras kuulatud helid on nagu luugid, väravad.. Väravad päeva ja öö vahel. Väravad võimatuse ja võimaliku vahel. Väravad siinsele ja sealsele. Hämarus võimendab helid kutseks!
 
Festivali kunstilisteks juhtideks on heliloojad Helena Tulve ning Timo Steiner. Tänavune festivaliteema on “Läbi hämaruse”. Eesti Muusika Päevad püüavad pakkuda suunda valguse poole.
Festivali korraldab Eesti Heliloojate Liit.