Eestis toimub 2.- 10. maini 2019 ülemaailmne nüüdismuusika suursündmus Maailma muusika päevad 2019

Pildil festivali üks kunstilistest juhtidest - Märt-Matis Lill

Eesti Heliloojate Liit ning Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing kuulutasid välja rahvusvahelise konkursi teoste leidmiseks 9-päevalise festivali Maailma muusika päevad 2019 kavasse, mis järgmisel aastal toimub ühendatult festivali Eesti muusika päevad 40. juubeliaastaga.

ISCM ehk Rahvusvaheline Nüüdismuusika Ühing (International Society for Contemporary Music) on olulisim rahvusvaheline võrgustik, mis on pühendunud kaasaegse klassikalise muusika levikule ja kontaktide loomisele. ISCM näol on tegemist kaasaegse muusika valdkonna suure võrgustikuga. Teoseid oodatakse üle 60 liikmesriigist ning valikus on 14 erinevat kategooriat. Üks osa festivali programmist tutvustab festivali Eesti Muusika Päevad traditsiooni järgides Eesti heliloojate loomingut ning teine osa koosneb rahvusvahelisest heliloomingust üle kogu maailma, mis on valitud välja konkursi korras.

Hiljuti lõppenud festivalil, mis tänavu toimus 19.-26. maini Pekingis, esindas Eestit helilooja Marianna Liik, kelle teost kandis ette Moskva Uue Muusika Ansambel “Adapt to prevailing stream and become able to see clearly”.

2019. aasta festivali teema on “Läbi laulude metsa” (Through the Forest of Songs), mis pühendub eriliselt koorilaulule. Festivali korraldamine Eestis annab hea võimaluse tutvustada rahvusvahelisele publikule lisaks ülevaatele maailma muusikast ka Eesti nüüdismuusikat ning professionaalseid ansambleid, interpreete ning koore.

Festivali kunstilised juhid Märt-Matis Lill ning Timo Steiner on seadnud eesmärgiks siduda nüüdismuusikat erinevate loominguliste valdkondadega etenduskunstidest, kirjandusest, arhitektuurist kuni videokunstini.

“Eestis toimuvad Maailma muusika päevad eristuvad kindlasti vähemalt kahe rõhuasetuse poolest. Esiteks on meil väga palju erinevate kooride kontserte, kuivõrd kooritraditsioon on midagi Eesti muusikakultuurile tõeliselt tunnusomast ja seda me tahame ka rahvusvahelisel areenil näidata ja eksponeerida. Teisalt oleme võtnud fookusesse muusika ja teiste kaunite kunstide kokkupuutepunktid ning uurida muusika positsiooni praeguse hetke äärmiselt kirevas ja kiiresti muutuvas eksperimentaalses kontekstis, “ sõnas festivali üks kunstilisi juhte Märt-Matis Lill.

Esitajate seas on välja kuulutatud Eesti tippkollektiivid – Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, tütarlastekoor Ellerhein, kammerkoor Collegium Musicale, vokaalansambel Vox Clamantis, ansambel U: jpt. Kontserdid toimuvad Tallinnas, Tartus ja Alatskivil unikaalsetes kontserdipaikades. Olulisel kohal on ka süvamuusika ja teiste muusikaliste suundumuste – nagu jazz ja pärimusmuusika – dialoogi astumine.

“Esimene tagasiside rahvusvaheliselt muusikakogukonnalt on olnud vaimustunud ja entusiastlik. Põhjust ootusärevuseks on aga muidugi ka meil – Maailma muusika päevad 2019 saab olema suurima rahvusvahelise haardega kaasaegse süvamuusika sündus, mis siiani läbi aegade Eestis toimunud on. ”

Festivali detailsem programm kuulutatakse välja sügisel peale konkursi tähtaega, milleks on 10. september 2018.

Rohkem infot:
www.worldmusicdays2019.ee