EHL 90 kontserdisarja mitmeküllane sügis

Eesti Heliloojate Liidu 90. aasta finaal on täis suurepäraseid koostöökontserte, mis rõõmustavad nii publikut, interpreete, heliloojaid kui korraldajaid.

27. augustil Narva linnuses ning 3. septembril Tallinnas Mustpeade majas esitavad Leonora Palu (flööt), Aare Tammesalu (tšello), Toomas Vavilov (klarnet) ja Age Juurikas (klaver) heliloojate Ester Mägi, Hillar Kareva, Helmut Rosenvaldi ja Eino Tambergi instrumentaalpalasid, spetsiaalselt kontserdiks valmib ka Andrus Kallastu põnev uudisteos „Tšellotroop“. Kontserdid algavad kell 18 ning toimuvad koostöös Eesti Interpreetide Liiduga.

Laiem koostegevus on Heliloojate Liidul plaanis Pille Lille Muusikute Fondiga, kellega korraldatakse kontserte sarjade „Hingemuusika“, „Kuremaa mõisaklassika“ ja „Meistrite akadeemia“ raames. Kontserdid toimuvad 10. oktoobril kell 18 Kuremaa lossis, 13. oktoobril kell 15 Tallinnas Rootsi-Mihkli kirikus ja 5. novembril kell 17 Tartu Linnamuuseumis. Esinevad erinevad PLMFi muusikud ning kontsertide juurde kuulub ka vestlus heliloojaga.

Üks põnevamaid koostööprojekte on kindlasti Eduard Tubina balleti „Kratt“ lavaletoomine Rahvusooperis Estonia. Eesti mütoloogial põhinev lugu ahnele peremehele rikkusi kokku kandvast kratist ei jää koreograaf Marina Kesleri tõlgenduses vaid ühe rahva pärimuseks. Kaasaegses varaahnes maailmas on kratt justkui hääl inimese peas, kes otsib mõjuvaid põhjusi, miks raha kunagi küllalt pole. 2015. aasta „Kratile“ on Heliloojate Liidu tellimusel kirjutanud uue avamängu Tõnis Kaumann. Eduard Tubina 110. ja Heliloojate Liidu 90. juubeliaastat tähistav etendus toimub 19. septembril ning sellele eelneb infotund Sinises saalis kell 18.00, kus oma nägemuse esitavad koreograaf Marina Kesler ja folklorist Marju Kõivupuu.

Heliloojate Liidu juubeliaasta kulmineerub piduliku sümfooniakontserdiga 23. oktoobril kell 19 Estonia kontserdisaalis. Kontsert toimub koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, dirigent on maestro Neeme Järvi. Aukohal on Eesti klassikute looming – nii on kavas Kapp, Eller, Tobias, Tubin, Marguste. Tund enne kontserti, kell 18, saab Sten Lassmanni esituses kuulda Tobiase “Walpurgi burleski” alg- ehk klaveriversiooni ning ajaloolane David Vseviov teeb ülevaate Euroopas 19. sajandi lõpus – 20. sajandi alguses toimunud murrangulistest sündmustest.

Eesti Heliloojate Liit soovib kõigile meeldivaid muusikaelamusi!