Eino Tamberg 80

Sel nädalal peetakse nii Rahvusooperis Estonia kui ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdil Eino Tambergi 80. sünnipäeva pidustusi.

Maestro juubelit tähistatakse 27. mail Eino Tambergi romantilise ooperiga „Cyrano de Bergerac“, mille libreto on loonud Jaan Kross Edmond Rostand’i samanimelise värssdraama järgi 1974. aastal. Ooperit dirigeerib Vello Pähn, lavastaja on Neeme Kuningas; etenduses on kasutatud Ervin Õunapuu lavakujunduse detaile ja Mare Raidma kavandatud kostüüme 1995. aasta Mikk Mikiveri lavastusest. Osatäitjad on Rauno Elp, Alfia Kamalova, Oliver Kuusik, Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Urmas Põldma, Kristina Vähi, René Soom, Aleksander Arder, Andres Köster, Villu Valdmaa, Mart Laur, Mart Madiste, Aare Kodasma. „Cyrano de Bergerac“ on Estonia repertuaaris ka 29. mail. Mõlemad etendused algavad kell 19.

Eino Tamberg on hooaja 1975/1976 Teatrimärkmikus „Cyrano de Bergeraci“ kohta öelnud järgnevat: „Uus aine võlus mind oma tunnete ja mõtete rikkusega ning mitmekülgsusega. Harva võib kohata nii eredat ja mitmetahulist karakterit kui Cyrano. Ta on peen poeedinatuur ja hulljulge mõõgakangelane. Tema tunneteskaala ulatub säravast koomikast sügava traagikani, tas on uhkust ja alistumatust ülikute ees, põlgust orjameelsuse ja pugejalikkuse vastu, kompromissitust oma loomingu kaitsel, ületavat eneseohverdust ja samal ajal ka ehtinimlikku edevust.“

28. mail kell 19 Estonia kontserdisaalis jätkub juubelikava Eesti Riikliku Sümfooniorkestri kontserdiga „Eino Tamberg 80“. Solistid on bariton Rauno Elp, trompetist Indrek Vau ning klarnetist Toomas Vavilov; dirigeerib Paul Mägi. Kavas on Eino Tambergi Avafanfaaririd ning Nokturn op. 90, kaks laulu („Madalal on pilve süle“ ja „Tuul viib õilmelt lehe ära“) tsüklist „Viis romanssi Sandor Petöfi sõnadele“ op. 4, „Ülemlaul“ oratooriumist „Amores“ op. 65, Trompetikontsert nr. 1 op. 42, „Tundeline teekond klarnetiga löökpillide, vaskpillide ja keelpillide saatel“ op. 96 ning Sümfoonia nr. 4 op. 102 („Sümfoonia epiloogiga“), mis pühendatud ERSO-le ja Arvo Volmerile.