Elleri ja Pärdi kammermuusika Teatri- ja Muusikamuuseumis

Heino Elleri 125. sünniaastapäeva tähistades toimub laupäeval, 2. juunil kell 18 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis kontsert Heino Elleri ja tema tuntuima õpilase Arvo Pärdi kammermuusikast. Ettekandele tulevad Heino Elleri Lüürilised palad klaveritriole, “Männid” ja “Õhtulaul” ning Arvo Pärdi “Scala cromatica”, “Mozart-Adagio”, “Fratres”, “Peegel Peeglis” jt. Esinevad Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja Diana Liiv (klaver). Kontsert on pühendatud prof. Alfred Papmehli mälestuseks.

Heino Ellerit võib vaieldamatult pidada üheks nurgakiviks eesti muusikas. Ta on kirjutanud muusikat soolopaladest sümfooniateni, sonaatidest kontsertideni. Elleri ”Kodumaine viis” kuulub tuntuimate eesti klassikaliste muusikatoeste hulka. Ta oli oma loomingu suhtes äärmiselt nõudlik – igal noodil pidi olema tähendus ja mõte. Maksimumi nõudis helilooja ka oma õpilastelt, kelle hulka kuulusid teiste seas nt Eduard Tubin, Valter Ojakäär, Arvo Pärt ja Lepo Sumera.

Arvo Pärt on eriti viimase perioodi loominguga viinud oma õpetaja ideaali maksimumini – tema ülilakoonilises, justkui destilleeritud muusikas muutub iga heli ülioluliseks. Üksik noot ongi see, millest sünnib muusika. Kontrastina alates 70ndatest viljeldud napile n-ö „tintinnabuli“-stiilile on autor nooruses ometi katsetanud kõiki tollal moes olnud stiile modernistlikust rütmikusest improvisatsiooni ja performance’ini välja.