Erkki-Sven Tüür on Tallinna kesklinna resideeruv helilooja

Erkki-Sven Tüür on septembrikuus Tallinna kesklinna resideeruv helilooja. Sellega saab alguse sügishooaeg sündmuste sarjas „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, mille raames kevade jooksul toimusid viie eesti helilooja autorikontserdid, lisaks muid põnevaid sündmusi ja kohtumisi Tallinna linnaosades. Eesti Heliloojate Liit annab sarjaga oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Resideerumise kavas on Erkki-Sven Tüüri kohtumine loominguõpilastega, autorikontsert ning tribuutkontserdid In Spele.

Resideerumine saab alguse reedel, 23. septembril kell 11, kui Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis kogunevad Erkki-Sven Tüüri loengut kuulama kaasaegsest orkestrimuusikast süvitsi huvitatud heliloominguõpilased.

Kesklinna resideerumisaja peasündmus on Erkki-Sven Tüüri autorikontsert, mis toimub teisipäeval, 27. septembril kell 19 Rotermanni soolalaos ehk Eesti Arhitektuurimuuseumis. Hortus Musicus tuletab Andres Mustoneni juhatusel meelde, et Erkki-Sven Tüür on kirjutanud vaimustavaid teoseid vanamuusikaansamblile. Hortus Musicus esitab Tüüri „Salve Regina“ ning ühes äsja Arezzost mitmete kategooriavõitudega naasnud kammerkoorCollegium Musicalega saavad esituse ka „Psalmoodiad“.

Autorikontserdi kavas on ka Eesti ettekanne: kuulda saab Tüüri teost „Sünergia“ viiulile ja tšellole, mille tõid mullu Prantsusmaal esimest korda maailma publiku ette vendadest muusikud Renaud Capuçon (viiul) ja Gautier Capuçon (tšello). Eestis esimest korda esitavad teose eesti tippmuusikud, viiuldaja Harry Traksmann ja tšellist Kaido Kelder. Tüüri ansambliteostest kõlab veel „Symbiosis“ Harry Traksmanni ja Mati Luki esituses. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Erkki-Sven Tüüri puhul hinnatakse teatavasti väga helilooja kogemust rockmuusika vallas ning tema kunagine ansambel In Spe on tuntud ka noorte hulgas. Helilooja resideerumiskuul näitavad Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia bändid, kuidas nemad In Spele kirjutatud muusikat tõlgitsevad. 28.–30. septembril antakse In Spe muusikaga kontserdid Tartus (kolmapäeval, 28. septembril kell 20 Tartu Jazzklubi Vilde Lokaalis), Tallinnas (neljapäeval, 29. septembril NO99 Jazziklubis, uksed kell 20, kontserdi algus kell 21) ja Viljandis (reedel, 30. septembril kell 19 Viljandi muusikakooli saalis) ning Tallinna kontserdil liituvad ka Phlox ja Jaan Pehk.

Erkki-Sven Tüür (1959) peab oluliseks emotsionaalse ja ratsionaalse maailma vahele sildu ehitada – nagu ta on terve elu rajanud sildu ka rockmuusika ja akadeemilisema nüüdismuusika vahele. Isikupärase muusikaliste struktuuride loomise meetodi arendanud heliloojalt tellivad täna uudisteoseid tihedamini maailma tippinterpreedid ja -kollektiivid kui kodumaised muusikud.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Iga linnaosaga on seotud linnaruumiga suhestuv kunstiprojekt. Kesklinnas püüdis Austriast pärit kunstniku Margit Greinöckeri pilku Rotermanni kvartali arhitektuur, samuti kesklinnas leiduvate hoonete vaheldusrikkus – kaasaegsete klaasist ja terasest struktuuride vaheldumine vanemate kivi- ja puumajadega. Margit Greinöckeri video seostub Erkki-Sven Tüüri muusikaliste arhitektoonide ja teosega „Symbiosis“.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel. Kevadel said Euroopa kultuuripealinna aasta raames resideerumiskogemuse Mirjam Tally Pirital (jaanuar), Tatjana Kozlova Põhja-Tallinnas (veebruar), Märt-Matis Lill Mustamäel (märts), Piret Rips-Laul (aprill) ja Tauno Aints (mai).