Erkki-Sven Tüüri “Ärkamise” esiettekanne autorikontserdil

Erkki-Sven Tüür (Foto: Taavi Kull)

Neljapäeval, 10 märtsil kell 19 on Estonia kontserdisaalis üks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 muusikaprogrammi tähtsündmusi, Erkki-Sven Tüüri uue teose “Ärkamine” (“Awakening”) esiettekanne helilooja autorikontserdil. Tegemist on üle mitme aja esimese Tüüri teosega, mille esiettekanne leiab tõepoolest aset kodumaal. Kontserdil teevad kaasa Sinfonietta Rīga (Läti) ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigeerib Daniel Reuss. Lisaks uuele teosele on kavas Tüüri vanemat loomingut: “Insula deserta”, “Rändaja õhtulaul” ning “Rada ja jäljed”.

Helilooja on öelnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori tellitud uudisteose kohta: „Uus teos “Ärkamine” kammerkoorile ja kammerorkestrile tugineb kevadise taassünni müsteeriumi vaatlemisel. Siin ühineb mõneti panteistlik-ürgeestlaslik ja kristlik tunnetus. Kasutatud on ülestõusmispühade mõningaid liturgilisi tuumtekste (ladina keeles), aga ka Juhan Liivi, Ernst Enno, Jaan Kaplinski ja Doris Kareva (eesti keeles) poeesiat. Ühtlasi osundab kasutatud keelte valik eesti kultuuri ja kirjakeele sünniloole kõige laiemas ja üldisemas mõttes.”

„Ärkamine“ kui kultuuripealinna sõnumikandja kõlab lisaks Tallinnale kevadel veel Tartus, Riias ja Berliinis. Järgmine kontsert sama kavaga on 12. märtsil Riias, Suure Gildi saalis. Tüüri autorikontsert, nagu mitmed teisedki olulised muusikasündmused käesoleva nädala jooksul, kuuluvad Klassikaraadio koordineeritava Euroraadio muusikanädala raamesse ning saavad kuuldavaks paljudes Euroopa raadiojaamades.