ERSO kontserdil kuulutatakse välja EMP preemiate laureaadid

Reede, 23. märts toob publiku ette Eesti Muusika Päevade traditsioonilise suursündmuse – sümfooniakontserdi. Nagu alati, on Eesti Muusika Päevade raames toimuv kontsert ka seekord mitmes mõttes piire ületav, seostudes festivali tänavuse bänditeemaga. Kõlavad Rein Rannapi, Jaan Räätsa, Ülo Kriguli, Peedu Kassi ja prantsuse helilooja Gérard Pape’i teosed. Solistid on Iiris, Rein Rannap ja Ansambel U: muusikud ning dirigent on Risto Joost. ERSO kontsert algab õhtul kell 19 Estonia Kontserdisaalis. Kontserdil kuulutatakse välja ka Eesti Muusika Päevade preemiate laureaadid.

Ülo Kriguli uudisteoses „Luigeluulinn“ on solist praeguse hetke kuumim eesti poplaulja Iiris. Tema debüütalbumi „The Magic Gift Box“ annab 28. märtsil välja plaadifirma EMI Music Finland ning sel on Iirise ja Ago Teppandi kahasse kirjutatud lood. Rein Rannapilt tuleb esiettekandele uus Klaverikontsert, milles soleerib maestro ise. Esiettekandele tuleb ka seni pigem džässmuusiku- ja heliloojana tuntud Peedu Kassi orkestriteos „7 fragmenti“. Festival on spetsiaalselt Ansambel U: soovil tellinud ka teose prantsuse helilooja Gérard Pape’ilt. Ansambli muusikutel on Pape’i piire nihutavas teoses „Vormi ja aja harmooniad” oluline roll – olla solistideks ERSO orkestrantidest koosnevate kuue ansambli ees. Jaan Räätsa 7. sümfooniaga on kontserdi repertuaari kaasatud ka traditsioonilisem repertuaar – pealegi saab terve aasta jooksul tähistada helilooja ja kunagise heliloojate liidu esimehe 80. sünnipäeva, mis on oktoobris.

ERSO kontserdil kuulutatakse välja ka Eesti Muusika Päevade preemia laureaadid. Eesti Muusika Päevade preemiad antakse heliloojatele igal aastal festivali ajal, preemia saajad valib Eesti Heliloojate Liidu juhatus eelmisel festivalil esiettekandele tulnud meeldejäävate uudisteoste eest. Eesti Muusika Päevade preemia rahastaja on Eesti Autorite Ühing.

Õhtu lõpetab Eesti Muusika ÖÖ Telliskivi loomelinnakus asuvas F-Hoones. Eesti Muusika ÖÖ on aastaid olnud Eesti Muusika Päevade tipphetk neile, kes avatud meeltega uut muusikat jälgivad ning heast seltskonnast ära ei ütle. Sageli on akadeemiliste ja alternatiivsete suundade ristumisest tekkinud uusi edasiviivaid loomingulisi jõude. Eesti Muusika Ööl astuvad muuhulgas üles Kosmofon, kes esitles äsja oma tuliuut albumit Tallinna Teletornis, ning Rainer Jancis oma bändiga.

Eesti Muusika Päevad (EMP) toimusid esimest korda 1979. aastal ja on juba üle 30 aasta olnud üks olulisemaid siinsete heliloojate loomingule keskenduvaid festivale. Festivali korraldavad Eesti Heliloojate Liit ja heliloojad ise. Juba kümmekond aastat on festivali uuenduslikud kunstilised juhid olnud heliloojad Timo Steiner ja Ülo Krigul. Festivali kava on alati koostatud eesti heliloojate värskeimast loomingust ja muusika esitajad on olnud peamiselt heliloojatega tihedat koostööd tegevad muusikud ja ansamblid.

Festivali toetatavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuurifond, Eesti Autorite Ühing jt