Esietendub Jüri Reinvere ooper “Puhastus”

Jüri Reinvere (Foto: re-pi-n media)

Helsingis, Soome Rahvusooperis esietendub reedel, 20. aprillil Jüri Reinvere ooper “Puhastus”, mis põhineb Sofi Oksaneni samanimelisel auhinnatud romaanil. Ooper ”Puhastus” nagu Oksaneni romaangi  räägib Eesti ajaloost nõukogude okupatsiooni ajal läbi ühe perekonna naiste traagiliste saatuste. Jüri Reinvere tundlik, poeetiline ja kirjanduslikke piire mitte pelgav helikeel loob Sofi Oksaneni karmile romaanile huvitava kontrasti.

Ooper kantakse ette soome ja eesti keeles. Dirigent on Paul Mägi, lavastaja Tiina Puumalainen, lavakujunduse autor Teppo Järvinen, kostüümide autor Marjaana Mutanen, valguskunstnik Timo Alhanen ja koreograaf Osku Heiskanen. Ooperi libreto on samuti kirjutanud helilooja Jüri Reinvere ise.

Ooperi peaosades on Helena Juntunen või Tove Åman (noor Aliide), Johanna Rusanen-Kartano või Heli Veskus (vana Aliide), Niina Keitel või Melis Jaatinen (Zara). Eesti lauljatest teeb lisaks Heli Veskusele kaasa Rahvusooper Estonia solist Andres Köster Hansu rollis. Soome Rahvusooperi sõnul on Soomes vähesed uued ooperid tekitanud nii palju huvi kui “Puhastus”, põhjustades arutelusid pikka aega enne esietendust.

Jüri Reinvere on öelnud: “Elanud nüüdseks juba üle poole oma elust Lääne ühiskonnas, näen üha rohkem ja rohkem, et Lääne ühiskonnal puudub siiani oskus aru saada post-kommunistlikest ühiskondadest. Aga mõistmist ei saa luua ainult diskussiooniga, inimesed vajavad elamusi, inimesed vajavad saatusi ja narratiive. Koostöös soomlastega ja eesti verd tegijatega on nüüd õnnestumas eksportida ooperikeeles üks väike osa sellest problemaatikast Euroopasse.”

Reinveret ja Oksaneni ühendab ka isiklik side ”Puhastuse” teemadega: ”Oleme mõlemad poliitilise vägivalla lapselapsed,” kirjeldab Reinvere. Soomlane Sofi Oksanen on ema poolt Eesti päritolu. Reinvere on sündinud Eestis, kuid Soomes muusikalise kõrghariduse saanud. Aastast 2005 elab Reinvere Berliinis.

Sofi Oksaneni romaan ”Puhastus” ilmus 2008. aastal ja on võitnud Soomes mitmeid kirjanduspreemiaid, teos on olnud ka rahvusvahelises plaanis väga edukas. Viimane auhind, millega Oksaneni premeeriti, oli Põhjamaade Nõukogu kirjanduspreemia. Prantsusmaa raamatukaupluste kett Fnac valis ”Puhastuse” aasta romaaniks, lisaks on Oksanen oma teosega valitud veel Prix Femina ja Prix Médicis preemiate kandidaadiks. Seni on romaan ilmunud 14 riigis ja teose õigused on müüdud 31 keelepiirkonnale. ”Puhastuse” põhjal on tehtud teatrietendusi ning plaanitakse vändata ka film.