Esimesed Eesti Muusika Päevade pääsmed jõudsid müüki

Täna, 21. veebruaril jõudsid Piletilevis müüki festivali Eesti Muusika Päevad esimesed pääsmed. Laiemale publikule Eesti heliloojate koorekihi loomingut tutvustav festival Eesti Muusika Päevad (EMP) tõstab tänavu 19.–24. märtsil esile uue muusika ansambleid – nõnda siis keskendutakse bänditegemise vaimule ja vaimustusele. Kuigi bändid seostuvad rohkem pop- ja rockmuusikaga, on neil tänapäeva heliloojate loomingus oluline roll kanda. Korraldajad rõhutavad, et eelmüügist ostes on pääsmed enamasti soodsamad kui vahetult enne kontserti.

Koos festivalipiletite müüki jõudmisega avaldati täna suur osa tänavuste Eesti Muusika Päevade programmist. „Selleaastase festivali kavasse oleme koondanud väga paljud eesti uue muusika ansamblid,“ selgitab üks Eesti Muusika Päevade kunstilisi juhte Timo Steiner. „Huvi pärast lugesime uue muusika ansamblid festivali kavas kokku ja saime uskumatu arvu „bände“, seitse Eestis tegutsevat ansamblit – Ansambel U:, Resonabilis, Uus Tallinna Trio, Una Corda, Konveier Ensemble, Repoo Ensemble ja Heinavanker. Külalisena on tänu Eesti Kontserdile festivali kavas üks Taanist tulnud ansambel Esbjerg Ensemble, keda dirigeerib eestlanna Kaisa Roose. Esbjerg Ensemble esitab lisaks oma tavarepertuaarile Liis Viira teoseid, millest üks on kirjutatud spetsiaalselt märtsis toimuva EMPi kontserdi jaoks.“

Võrdluseks kohtab Eesti Muusika Päevade kavas ka „päris bände“, sest tagasi on Eesti Muusika ÖÖ, mis toimub koostöös festivaliga Hea Uus Heli. Audiovisuaalse muusika ja Videomuusika sündmused ühendavad eri moel helid liikuvate piltidega. „Isegi Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga koostöös toimuva sümfooniaorkestri kontsert on seotud bändiideega – kavas on kõik uued teosed, mis ühel või teisel viisil peegeldavad bändimaailma mõjusid. ERSO ees soleerivad teiste hulgas tänane poplaulja Iiris ja suure popmuusikapagasiga Rein Rannap.“, tutvustab festivali teine kunstiline juht Ülo Krigul.

Eesti Muusika Päevad (EMP) toimus esimest korda 1979. aastal ja on juba üle 30 aasta olnud üks olulisemaid siinsete heliloojate loomingule keskenduvaid festivale. Festivali korraldavad Eesti Heliloojate Liit ja heliloojad ise. Juba kümmekond aastat on festivali uuenduslikud kunstilised juhid olnud heliloojad Timo Steiner ja Ülo Krigul. Festivali kava on alati koostatud eesti heliloojate värskeimast loomingust ja muusika esitajad on olnud peamiselt heliloojatega tihedat koostööd tegevad muusikud ja ansamblid.