Festival Eesti Muusika Päevad ja ajakiri Muusika ühinesid


Ajakiri Muusika on aprilli numbris pannud rohkem rõhku eesti heliloojate loomingule ja muidugi Eesti Muusika Päevade uudistele ja kavale. Muudatused on saanud tõuke sügisesest skandaalist kultuuriajakirjanduse ümber.

“Ajakirja ja festivali jõudude ühendamine on kantud soovist pakkuda senisest põhjalikumat ja mitmekülgsemalt ajakirjanduslikku käsitlust eesti nüüdismuusikast,” selgitab festivali Eesti Muusika Päevad produtsent Madli-Liis Parts. “Oluline on operatiivsus ja ka heliloojate endi kaasatus. Ajakirja lugejani jõuab süvakäsitlus uudisloomingust, mille esiettekanded toimuvad algava festivali raames.”

Ajakirja kaanepersoon on helilooja ja tenor Tõnis Kaumann, kelle teost saab 5.–11. aprillil toimuvatel Eesti Muusika Päevadel kolmes osas kuulda järjestikustel õhtutel Estonia kontserdisaalis. Evi Arujärv kirjutab põhjalikumalt suurvormist eesti muusikas. Ia Remmel ja Joosep Sang on koostanud probleemartikli nüüdismuusika kuulatavusest. Ajakirjast ei puudu ka tavapärased arvustused, uudised, heliplaatide tutvustused ja palju muud põnevat, millega ajakirja lugeja aastate jooksul juba harjunud on. Festivali kunstilised juhid Ülo Krigul ja Timo Steiner kirjutavad, miks Eesti Muusika Päevad keskenduvad suurvormidele.

Ajakirjast leiab ka mitmeid teisi lühiintervjuusid heliloojatelt, kes on kirjutanud selle aasta festivali tarbeks uued suurvormid. Helena Tulvel tuleb esiettekandele uudisteos “Südamaa” klaverile ja orkestrile, Margo Kõlaril “Läbi varjude oru” solistidele, koorile ja orkestrile, Märt-Matis Lillel “Põhjanaela paine” häälele ja orkestrile, Tõnis Kaumanni “Three Tails” orkestrile, Liis Viira “Tähevaikus” orkestrile ning Monika Mattieseni “meng-leng-geleng” lugejale, orkestrile ja live-elektroonikale. Helilooja Tatjana Kozlova uudisteos “Betweenland” on valminud koostöös videokunstnik Tarvo Hanno Varresega. Kõik need heliloojad vastavad mõningatele küsimustele, kommenteerides põneva nurga alt ka ajakirja sisu.

“Kogu ühistöö protsess oli erakordselt põnev ja loominguline! Pööraseid ideid sadas mõlemalt poolelt. Loodame, et intervjuud heliloojatega avavad nende loomingut kuulajaile veel lähemalt ning et kõik loojad ja esitajad leitakse “tutvustavate täppide” seest üles,” räägib ajakirja Muusika peatoimetaja Ia Remmel.

Ajakirja Muusika ja Eesti Muusika Päevade aprillikuus ilmuv ühisnumber maksab 2 eurot ja 50 senti ning selle saab osta Eesti Muusika Päevade kontserdipaikadest. Samuti jõuab ajakiri kõigi tellijate postkasti. Ajakirja Muusika ja Eesti Muusika Päevade ühinemine aprillikuus on ajutine koostöö, et juhtida kõrgendatud tähelepanu festivali 35. sünnipäevale.

Alates 1979. aastast peetud festivalil Eesti Muusika Päevad saab kuulda eesti heliloojate värskeimat loomingut, kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme. Festival toimub 5.–11. aprillil 2014. Tänavu 35. tegevusaastat tähistavate Eesti Muusika Päevade (EMP) keskmes on sümfoonilised suurvormid. 2002. aastast ilmuv ajakiri Muusika kajastab eesti muusikaelu, tutvustab omamaiseid muusikuid ja toob lugejani maailma muusikaelus toimuvat.

Allikas: Eesti Muusika Päevad
www.helilooja.ee/emp