Festivali Eesti Muusika Päevad teema on “Hing ja Vaim”

festival emp muusika nüüdismuusika helilooja uudisteos
Eesti Filharmoonia Kammerkoor Arhitektuurimuuseumis. Foto: Rene Jakobson

Alates tänasest, 14. detsembrist on müügil 2023. aasta Eesti Muusika Päevade soodushinnaga passid. Festival leiab aset 27. aprillist kuni 7. maini, nii Tartus kui Tallinnas, festivali kunstilised juhid on Helena Tulve, Timo Steiner ja Märt-Matis Lill. Esmakordselt on festivalil kaks teemat, millest üks on Tallinnas toimuvate kontsertide ja teine Tartu sündmuste ühisnimetaja. Festival võtab Tallinnas ja Tartus erinevad rõhuasetused, mis samas teineteist täiendavad ja ühist tervikut loovad.

Pealinnas kulgeb selleaastane festival hinge ja hingamise lainel. Saabud hingetuna kuulama. Nagu ikka, hing elatust paelaga kaelas. Hingeldad, tõmbad hinge, valmis ühiseks kogemiseks, ühiseks hingamiseks (ja valmis segajatel hinge seest sööma). Kuulad ihu ja hingega. Kuulamine on hingamine. Hinged kohtuvad kontserdipaigas, tulevad ühiselt kuulama, ühiselt mängima, ühiselt hingama. Hoiame hinge tagasi esimese aimatava heli põnevuses.

Festivali kunstiline juht Helena Tulve: “Muusika on otseselt seotud hingamisega, hingega ja meie sisemise ruumiga, selle kuulamise ja väljendamisega. Ootame, et heliloojad, muusikud ja kaasaelajad jagaksid seda, mis neil just praegu on hingel.”

Tartu festivalil on fookuses vaimu teema. Ühest küljest seepärast, et just vaim on midagi, mis Tartuga seostub koheselt. Tartu on vaimupealinn ning koht kus vaimu saab nii toita kui ka vabaks lasta. Ja muidugi Tartu on vaimustav koht nii kohalike kui külaliste jaoks. Üritame mõista, mida “vaim” endas veel kätkeb? Mis on selle ajalugu lääne kultuuri- ja mõtteloos ning teisalt soome-ugri maailmapildis? Mis vahe on hingel ja vaimul? Nende teemadega juhatame otsapidi sisse ka järgmise aasta festivali, mis toimub tervikuna ülikoolilinnas.

“Kuna Tartu on 2024. aastal Euroopa kultuuripealinn, siis oleme otsustanud, et kultuuripealinna aastal toimuvad Eesti Muusika Päevad esimest korda festivali ajaloos tervikuna Tartus. Teatud mõttes on seega selleaastane jagatud teema ning ka Tartus toimuvate sündmuste rõhuasetus justkui ettevalmistus 2024. aasta suurejoonelisele Tartu fookusele,” kommenteerib Tartu “Vaimu” teemat Märt-Matis Lill.

Festivalil leiab 11 päeva jooksul aset 18 sündmust Tallinnas, Laulasmaal ja Tartus, ettekandele tuleb 22 Eesti helilooja uudisteost Eesti tippkollektiivide esituses. Festivalil astuvad üles Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Ansambel U:, Eesti Elektroonilise Seltsi Ansambel, EMTA Sinfonietta, Tallinna Uue Muusika Ansambel, M4GNET kvartett, Talvi Hunt, Tarmo Johannes, Torupilliorkester, Taavi Kerikmäe ja Anna-Liisa Eller, Iris Oja ja ansambel, Garth Knox jt.

Festivalil kõlavad esiettekanded järgmistelt heliloojatelt: Tatjana Kozlova-Johannes, Evelin Seppar, Maria Rostovtseva, Tauno Aints, Lauri Jõeleht, Mariliis Valkonen, Jonas Tarm, Kristo Klaus, Jüri Reinvere, Alisson Kruusmaa, Marianna Liik, Ekke Västrik, Sander Saarmets, Age Veeroos, Jüri Tamverk, Malle Maltis, Arash Yazdani, Margo Kõlar, Liisa Hirsch, Märt-Matis Lill, Ülo Krigul, Liina Sumera. Lisaks tulevad ettekandele uudisteosed EMTA kompositsiooniosakonna tudengitelt.

2023. aastal jätkab EMP kolmandat aastat hübriidformaadis ning kontserdid toimuvad saalides koos publikuga, aga on osaliselt jälgitavad ka videoülekande vahendusel EMPi kodulehe kaudu. Hübriidvorm on parim viis jõuda hulga inimesteni valdkonna professionaalidest muusikasõpradeni nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Passid müügil Fientas.
Üksikpiletid tulevad müügile veebruaris 2023.