Festivalil Eesti Muusika Päevad annab virtuaalkontserdi Stockholmi Saksofonikvartett

Stockholmi Saksofonikvartett esitab Eesti heliloojate uudisteoste maailma esiettekanded virtuaalselt otseülekandena Rootsist, kus ka publik saab oma osaluse läbi kahesuunalise meediaplatvormi eˉlektron.live nähtavaks muuta ning ülejäänud publikuga otsesuhtluses olla.

Virtuaalsel kontserdil tulevad maailma esiettekandele Jüri Reinvere detailirikas uudisteos “A-O” ning Liisa Hirschi uudisteos, mis uurib loomade vahelist auditiivset kommunikatsiooni ning tugineb hundikarja salvestuste spektraalsele jäljele.

“Meil on hea meel jätkata koostööd Eesti ja eesti heliloojatega. Seekord tuleb Stockholmi saksofonikvarteti esiettekandele kaks eesti helilooja maailma esiettekannet Liisa Hirschilt ning Jüri Reinverelt – need on kaks iseloomulikku, isikupärast ja hästi komponeeritud pala, mis rikastavad meie repertuaari,” kommenteeris ansambli liige Linn Persson. “Alates koostöö algusest eesti heliloojatega on meil olnud võimalus teiste seas esitada Ester Mägi, Erkki-Sven Tüüri, Helena Tulve, Tõnu Kõrvitsa ja Tatjana Kozlova-Johannese palasid. Nendest teostest on saanud meie repertuaari armastatud osa.”

50-aastase ajalooga tunnustatud nüüdismuusikaansambel Stockholmi Saksofonikvarteti kavas on lisaks eesti heliloojate loomingule samuti Paulina Sundini (Rootsi) ja Monty Adkinsi (UK) looming. Kõik ettekandele tulevad helitööd on kirjutatud spetsiaalselt sellele ansamblile. Mõni neist, näiteks Liisa Hirschi uudisteos “Us… and Them…”, on inspireeritud hundikarja omavahelisest suhtlusest, ning Jüri Reinvere uudisteos “A-O” viitab kreeka tähtedele alfale ja oomegale, aga samal ajal ka enamikes keeltes kasutatavaile vokaalidele. Need palad demonstreerivad detailset ja värvikat kõlamaailma, millega käib kaasas tasakaalustatud struktuur ning kus akustilised ja elektroonilised kõlad mõjutavad vastastikku teineteist.

“Hindasime Rootsist väliskollektiivi siiatoomisega seonduvaid riske piisavalt kõrgeks, et loobuda kontserdi füüsilisest korraldamisest ning pakkuda publikule tasuta online-kontserti, millest on võimalik osa saada sõltumata asukohast. Piletiostjad saavad oma pileti korraldajale tagasi müüa või mõne teise festivali kavas oleva kontserdi vastu ümber vahetada,” kommenteeris festivali korraldusjuht Mari-Liis Rebane.

Virtuaalne kontserdiülekanne toimub 17. septembril kell 19.00 virtuaalse platvormi eˉlektron vahendusel aadressil emp.elektron.live. Seni pälvitud tunnustustest olulisim on elektron.live’i jõudmine auhinnalisele kolmandale kohale Universal Music Group’i korraldatud uute tehnoloogiliste meediaplatvormide konkursil 2020. aasta kevadel, rohkem kui 150 laekunud töö hulgas.

Kõigil teistel Eesti Muusika Päevad kontsertidel jagatakse publikule ka isikukaitsevahendeid ning lähtutakse Terviseameti soovitustest ning nõuannetest.

Festival Eesti Muusika Päevad toimub 12. septembrist 20. septembrini erinevates kontsertpaikades Tartus, Tallinnas ja Arvo Pärdi Keskuses Laulasmaal. Alates 1979. aastast korraldatav festival Eesti Muusika Päevad keskendub Eesti heliloojate nüüdisloomingule, tuues igal aastal kontserdisaalidesse üle 20 teose maailma esiettekande.

Festivali korraldab Eesti Heliloojate Liit. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tartu linn, Tallinna linn, Eesti Autorite Ühing.