Heljo Sepp saab 90-aastaseks

Heljo Sepp (Foto: TMM)

Esmaspäeval, 15. oktoobril saab 90-aastaseks pianist ja pedagoog Heljo Sepp. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis tähistatakse väljapaistva pianisti ja EMTA kauaaegse pedagoogi Heljo Sepa juubelit kontserdiga sarjast „Jubilate“, algusega kell 18. Kontserdile järgneb raamatu “Kodumaine viis. Heljo Sepa muusikutee” (2012) esitlus. Et Heljo Sepp (sündinud 15. oktoobril 1922) pühendus pianistina Heino Elleri loomingu tutvustamisele, on Elleri teosed kontserdi „Jubilate. Heljo Sepp 90“ kavas tähtsal kohal. Lisaks kõlab Tõnu Kõrvitsa, Sergei Rachmaninovi, Jean-Philippe Rameau, Richard Straussi ja Pjotr Tšaikovski muusika.

Kontserdil „Jubilate. Heljo Sepp 90“ esinevad Heljo Sepa endised õpilased Peep Lassmann, Marje Lohuaru, Niina Maiorova (klaver) ja Iren Lill (klavessiin) ning kaasa teevad EMTA õppejõud Nadia Kurem (sopran) ja Urmas Vulp (viiul) ning vilistlane Sten Lassmann (klaver).  Duo Urmas Vulp (viiul) ja Marje Lohuaru (klaver) esitab Elleri “Õhtulaulu” Ges-duur ja “Muusikalise momendi”, mis on sama koosseisuga salvestatud ka 2010. aastal Eesti Rahvusringhäälingu ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ühistöös välja antud duubelplaadile “Mängib Heljo Sepp”. Kontserdi lõpul esineb sõnavõtuga Heljo Sepast muusikateadlane dotsent Tiia Järg. Kontsert on vaheajata ja sissepääs on tasuta.

Raamatu “Kodumaine viis. Heljo Sepa muusikutee” koostas Heljo Sepa õpilane Iren Lill ning kirjastus “TEA” annab selle käesoleval aastal välja Heljo Sepa juubeliks. Esitlusel on võimalik ka raamatut kaasa osta.

Juubilar ei saa kahjuks halvenenud tervise tõttu ise oma austamisõhtul osaleda, kuid tema värsked mõtted oktoobri algul Klassikaraadio saatele “Eesti interpreedid. Heljo Sepp” antud intervjuust toob saalisviibijateni toimetaja Kersti Inno tehtud saatelõik.

Heljo Sepp alustas klaveriõpinguid Valga Muusikakoolis Emilie Kuuse juures ning võttis lisaks eraviisiliselt Tartus klaveritunde Anna Ellerilt ning õppis muusikateooriat ja kompositsiooni Heino Elleri juures. 1938. aastal võitis Sepp rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil Londonis Briti Muusikanõukogu muusikaauhinna ja 3-aastase stipendiumi, millega ta täiendas end Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias Vivian Langerishi juures. 1947. aastal lõpetas Sepp Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Bruno Luki klaveriklassi ning jätkas õpinguid aastatel 1949–1952 Moskva Konservatooriumi aspirantuuris Heinrich Neuhausi juhendamisel.

Heljo Sepp on töötanud pedagoogina Tallinna Muusikakoolis ja aastatel 1952–1995 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, hilisemas Eesti Muusikaakadeemias. Tema õpilaste hulka kuuluvad lisaks eelpool nimetatutele Lilian Semper, Mart Humal jt.
Heljo Sepp on esinenud kontsertpianistina aktiivselt nii Eestis kui välismaal ja teinud salvestusi Eesti Raadiole ning mitmele kogumikplaadile.

Heljo Sepp on Eesti Heliloojate Liidu liige alates 1962. aastast.