Ilmus Elis Halliku esimene autoriplaat

new release
Foto: Mark Raidpere

Austria mainekas plaadifirma Kairos andis välja Eesti helilooja Elis Halliku (1986) autoriplaadi „Born in Waves“. Albumil on peamiselt kammerlikud kompositsioonid, mis esindavad olulisi ideid helilooja viimase kümnendi loomingust. Plaadi ainsat orkestriteost – kontserti kahele viiulile ja keelpilliorkestrile „Stiihia“ – esitavad Triin Ruubel, Juta Õunapuu-Mocanita ja Tallinna Kammerorkester dirigent Atvars Lakstīgala juhatusel.

Tervikuna on Elis Halliku uuele autoriplaadile „Born in Waves“ koondatud helilooja viimase kümnendi loomingu olulisemad teemad. Kuulajaile avaneb autori mitmekesine helimaastik, mida on kujundanud kompositsiooniõpingud Eestis ja Prantsusmaal, iseäranis kokkupuude spektraalmuusika ja elektronmuusika väljendusvahenditega. Halliku muusikalise mõtlemise keskmes on heli ja selle erinevad omadused, nn puhta ja moonutatud kõla kõrvutamine või kokkusulatamine laiendatud mänguvõtete kaudu, tämber ja harmoonia kui ehitusmaterjal.

Orkestriteostest on albumil esindatud kontsert kahele viiulile ja keelpilliorkestrile „Stiihia“ viiuldajate Triin Ruubeli ja Juta Õunapuu-MocanitaTallinna Kammerorkestri ja dirigent Atvars Lakstīgala esituses. Teose pealkiri ei viita aga mitte purustavale loodusjõule, vaid antiikfilosoofide õpetusele loodu algainest, kus on põimunud vastandlikud poolused, nagu kaos ja kord, vabadus ja süsteem. Plaadil esitavad Halliku teoseid lisaks Tallinna Kammerorkestrile ka Euroopa ja Eesti parimad kollektiivid nagu ansamblid Musikfabrik, Fractales ja Synaesthesis, Tallinna Uue Muusika Ansambelansambel U: ning sellised väljapaistvad solistid nagu sopran Sirje Aleksandra Viise, flöödimängija Monika Mattiesen, saksofonimängija Marcus Weiss, tšellist Theodor Sink ja kontrabassimängija Regina Udod.

Elis Hallik on end viimase kümnendi jooksul sihikindlalt kinnistanud noorema põlvkonna omapärasemate komponistide hulka. Ühtaegu tugev ja habras, justkui paigal seisev, aga siiski liikumises ja lakkamatult teisenev, loodusest inspireeritud, kuid samal ajal kaasaegse inimese, keskkonna ja tehnoloogia teemade üle mõtisklev – need märksõnad seostuvad tema muusikat kuulates esimesena.

Ta on lõpetanud 2015. aastal kompositsiooni erialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri (juhendajad Helena TulveToivo Tulev). 2012–2013 õppis Elis Hallik kompositsiooni Lyoni konservatooriumis Michele Tadini ja Robert Pascali juhendamisel ning täiendas end hiljem meistrikursustel. Elis Halliku teoseid on esitanud Ensemble Fractales, ensemble mosaik, Prantsuse Raadio Filharmooniaorkester, ERSO, Sinfonietta Rīga, Tallinna Kammerorkester, ansambel U:, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Marcus Weiss jt.

Lisainfo: KAIROS

© EMIK