In Memoriam kitarrist ja muusikateadlane Boris Björn Bagger

In Memoriam Boris Björn Bagger

06.03.1955 — 04.07.2024

Teatame kurbusega, et 4. juulil 2024 lahkus meie seast kitarrist, muusikateadlane ja muusikakirjastuse edition49 asutaja prof. Boris Björn Bagger.

Boris Björn Bagger sündis 6. märtsil 1955 Karlsruhes, Saksamaal eesti päritolu perekonnas. Ta õppis sealses muusikaülikoolis ning täiendas ennast hiljem Freiburgis. 1990. aastast oli ta kitarriõppejõud Karlsruhe muusikaülikoolis, professori tiitli sai 2008. aastal.

Boris Björn Bagger on olnud mitmete ansamblite asutajaliikmeks ning teinud kitarristina koostööd erinevate solistide, dirigentide ja heliloojatega nii Eestist kui mujalt. Samuti on ta salvestanud palju CD-sid ja raadioülesvõtteid.

Kontaktid Eestiga ning eesti kultuuri- ja muusikaeluga tekkisid tal kaheksakümnendate aastate keskel.

1992. aastal oli Boris Björn Bagger Eesti kultuuripäevade kunstiline juht Karlsruhes. Kultuuripäevade käigus esines Karlsruhes kahe kuu jooksul ligi 900 kunstnikku nii muusika, kunsti, teatri kui ka kirjanduse valdkonnast. Samal aastal asutas Boris Björn Bagger koos kolleegidega Eestist ja Saksamaalt muusikakirjastuse edition49, mille kaudu on enam kui 30 aasta jooksul väga palju eesti muusikat maailma viidud ning eesti heliloojatele tellimusi organiseeritud.

1992. aastal oli Boris Björn Bagger ka Karlsruhe Saksa-Eesti Seltsi asutajaliikmeks. Seltsi peaeesmärk oli maksta stipendiumi eesti muusikatudengitele Saksamaal õppimiseks. Tänaseks on stipendiumi saanud ligi 50 tudengit.

Boris Björn Bagger sai 1994. aastal eesti muusika aastapreemia, 2002 autasustati teda eesti kultuuri vahendamise eest Maarjamaa Risti ordeniga.

Boris Björn Bagger oli Eesti Heliloojate Liidu liige 1997. aastast.

2003. aastast kuni tänaseni juhatas Boris Björn Bagger Ettlingeni mandoliniiorkesterit, millega on käidud kontsertreisidel muuhulgas ka Eestis ja St. Petersburgis, Saksamaal on esinetud ka telesaadetes.

Tänaseks on Boris Björn Bagger üles ehitanud märkimisväärse muusikapresentatsiooni youtube’is ja spotify’s:

www.youtube.com/edition49
https://open.spotify.com/artist/7p2K7MlnXg0k9v9yxxuf06?

Rohkem infot:

www.borisbagger.de
www.edition49.de

Prof. Boris Björn Bagger’i ärasaatmine toimub neljapäeval 18. juulil kell 14.00 Karlsruhes (große Kapelle, Hauptfriedhof Karlsruhe).