In Memoriam muusikaharidustegelane ja helilooja Tonio Tamra

In Memoriam Tonio Tamra

09.03.1962—08.07.2024

62-aastaselt lahkus meie hulgast muusik, helilooja, arranžeerija, muusikapedagoog ja poliitik Tonio Tamra.

Tonio Tamra õppis Viljandi Paalalinna Koolis, Viljandi Muusikakoolis, Tallinna Muusikakeskkoolis, Tartu Elleri Koolis ning lõpetas 1994.a. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prof. Lepo Sumera õpilasena. 1994-2003 töötas haldusprorektorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus tööülesannete hulka kuulus uue õppehoone ehituse protsessi juhtimine. 2003-2013 – Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia haldusdirektor. Alates 2003. aastast Viljandi Muusikakooli direktor. Muusikaharidustegelasena on ta kaasa aidanud Eesti muusikaalase huvihariduse ja õppekavade arengule ning heliloojana orkestrite õpperepertuaari täiendamisele. T. Tamra on olnud konsultandiks ja projektijuhiks paljude eriakustikaga hoonete projekteerimisel ja ehitamisel üle Eesti. On lavastanud ja olnud muusikajuhiks ca 30 kontsertetendusel ning maakondlikel laulu-ja tantsupidudel. T. Tamra on EMTA ja ESOL-I auliige ning Viljandi linnavolikogu liige.

Olulisemad teosed:
2009 – üldtantsupeo avadefilee muusika („Algumeri“) ja muusika tantsule „Mere tujud“;
2011 – noorte laulupeo koondorkestritele teosed „Kolm polkat laulupeole“ ja „Kolm labajalga laulupeole“;
2014 – laulupeo koondorkestritele teos “Minu isa mängis parmupilli, tantsis galoppi ja lõikas kulti“;
2012 – Euroopa amatöörsümfooniaorkestrite festivalile tellimusteos pärimusmuusika teemadele „August, rukkilõikus ja sipelgas“;
2007 – TÜ 375 juubelile tellitud vokaalsümfooniline teos „Lier, lier linnukene“;
Umbes 70 seadet ja originaalloomingut puhkpilliorkestritele ja vokaal- sümfoonilistele koosseisudele (sh 10 seadet Politsei-ja Piirivalveameti puhkpilliorkestrile“, 4 seadet Viljandi Muusikakooli Puhkpilliorkestrile, 10 originaalteost ja 30 seadet Viljandi Noorte Sümfooniaorkestrile ja orkestri koorile; seaded orkestritele koos ansamblitega Trad. Attac!, Svjata Vatra, Justament, Genialistid, Ro:Toro ja solistidele: Liisi Koikson, Maarja-Liis Ilus, Hanna-Liina Võsa, Mari Kalkun, Kait Tamra jt.). Aranžeerija Eesti Eurovisoooni 1997. ja 1998. eelvoorudes. 2019.a. laulu-ja tantsupeo “Minu arm” tantsupeo muusikajuhina E. Kapi, L. Austeri, L. Sumera ja teiste heliloojate muusika salvestamine ja lavaletoomine. 2022.a. noorte laulu ja tantsupeol kõlab teos “Kui mina hakkan…” puhkpilliorkestritele. Heliloojana on missiooniks noorteorkestritele võimetekohase repertuaari kirjutamine ning seadmine ja kus sageli on kasutatud Eesti pärimusmuusikat.

Eesti Heliloojate Liit ja Eesti Muusika Päevad avaldavad kaastunnet lähedastele.