Eestit esindab Maailma muusika päevadel 2018 Pekingis Marianna Liik

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World New Music Days) kavasse valis tänavu rahvusvahelistest ekspertidest koosnev komisjon Pekingisse Eestit esindama Marianna Liiki teosega “Adapt to prevailing stream and become able to see clearly”.

ISCM on kaasaegse muusika valdkonna suurim rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab üle 50 riigi, lisaks alaorganisatsioonidena festivalid või uue muusika keskuseid. Maailma muusika päevad on ISCMi tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Heliloojate jaoks on tegemist ühe aasta olulisema nüüdimuusikasündmusega.

“Adapt to prevailing stream and become able to see clearly” on kirjutatud Afekt festivali tellimusel Grazis tegutsevale ansamblile Schallfeld.
Selle teose hüppelauaks on flöödil kõlavad rütmi- ja tämbristruktuurid, mis on aluseks ja inspiratsiooniks kogu teose edasisele kulgemisele. Teose lõpuosas on kasutatud teksti, mille juures on mulle huvi pakkunud nii selle tähendus kui ka kõlapilt ja rütmimustrid.

Marianna Liik (1992) alustas kompositsiooniõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 2011. aasta sügisel Helena Tulve õpilasena. 2014. aasta kevadel lõpetas ta elektroakustilise kompositsiooni bakalaureuseõppe Margo Kõlari ja Malle Maltise juhendamisel juhendamisel ning omandas magistrikraadi kompositsioonis Helena Tulve ja Margo Kõlari juures 2017. aastal.

Väljakujunenud tava kohaselt tutvustab festival igalt liikmeskonna maalt vähemalt ühe helilooja teost. Iga liikmesriik esitab rahvusvahelisele komisjonile kuni 6 teose ettepanekut erinevatesse muusikalistesse kategooriatesse. Eesti esitas tänavu Pekingisse lisaks Marianna Liikile teosed heliloojatelt Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Ülo Krigul, Elis Vesik ning Tatjana Kozlova-Johannes, kelle vahel komisjon valiku tegi. Eelmisel aastal esindasid Eestit Vancouveris, Kanadas toimunud festivalil oma teostega heliloojad Märt-Matis Lill ja Tõnu Kõrvits.

Igal aastal korraldatakse festival erinevas liikmesriigis. Tänavu toimuvad ISCMi Maailma muusika päevad 19. – 26. maini 2018 Pekingis, Hiinas ühendatuna samaaegselt Pekingi Uue Muusika festivaliga. Eesti Heliloojate Liit on ISCMi liige alates 2005. aastast ning aastal 2019 on Eesti valitud ISCMi suursündmuse korraldajamaaks, mis annab parimad võimalused Eestile enda kultuuri ja heliloojate tutvustamiseks, sest festival toob kokku maailma nüüdismuusika võtmetegijad ja rekordarvu ajakirjanikke.
2014. aastal Wroclawis toimunud ISCMi üldkogul valiti esimese eestlasena organisatsiooni auliikmeks ka Arvo Pärt.

World New Music Days 2019 festival toimub Tallinnas ja Tartus 2. – 10. maini.

Kuula Marianna Liiki teose esmaettekandega ERRi kontserdisalvestust siit.