Jonas Tarm sai ASCAP heliloomingukonkursi auhinna

Jonas Tarm (Foto Mike Canale)

Eestist pärit Jonas Tarmile omistati USA autorikaitseühingu ASCAP maineka noorte heliloomingukonkursi auhind. Teosega “Kaks pala viiulile ja klaverile” oli 18-aastane Jonas Tarm üks 29-st esikohta jaganud võitjast sel tunnustatud USA üleriigilisel konkursil, kuhu tänavu esitati üle 700 teose. Konkursil võivad osaleda noored heliloojad kuni 30. eluaastani ja Tarm oli noorimate võitjate seas. Tarmile koos teiste Morton Gouldi nimelise noore helilooja auhinna võitnutega antakse üle rahaline auhind ASCAP’i süvamuusikaauhindade tseremoonial New Yorgis 24. mail.

100-aastasel ASCAPil on üle 360 000 heliloojast ja muusikakirjastajast liikme. Varasemate ja praeguste liikmete hulka on kuulunud kõik Igor Stravinskist ja Leonard Bernsteinist ansambliteni Rolling Stones ja Beatles. Tänavusi võitjaid välja kuulutades sõnas ASCAPi president Paul Williams: “Tänase võistluse andekad noored heliloojad esindavad meie süvamuusika helget tulevikku.”

Tarm, kes on ka silmapaistev viiuldaja, kolis vanemate Eve ja Michael Tarmiga Eestist Ameerika Ühendriikidesse 10-aastasena. Ta lõpetab tänavu Highland Pargi Keskooli ja Chicago Muusikainstituudi andekaid noori ülikooliks ettevalmistava programmi Akadeemia ning asub seejärel õppima New Englandi Konservatooriumis Bostonis, kuhu ta sel kevadel vastu võeti.

Tema võidupala esiettekanne toimus aasta alguses Chicago klassikaraadios WFMT viiuldaja Laura Parki ja pianist Matthew Hagle’i esituses. Hagle on Tarmi kompositsiooniõpetaja. Tarm õpib viiulit Portugali viiulivirtuoosi Gerardo Ribeiro käe all.

Sel aastal on Tarm võitnud veel mitu olulist heliloomingukonkurssi Ameerika Ühendriikides, nende seas esikoha Ameerika Üleriigilise Muusikaõpetajate Assotsiatsiooni (MTNA) üleriigilisel konkursil, Illinois’ Osariigi Muusikaõpetajate Assotsiatsiooni (IMEA) konkursil ja Chicago Muusikainstituudi korraldataval konkursil Generation Next.

Chicago Muuusikainstituudi Akadeemiaprogrammi direktor James Setapen ütles hiljutises intervjuus ETV-le: “Kui mõelda Beethovenile, Mozartile või Niels Gadelele, siis neil kõigil on oma eripärane hääl. Jonasel hakkab see välja kujunema juba nii noores eas ja see on ebatavaline. Tavaliselt see hakkab heliloojal kujunema, juhul kui tal on annet, alles 20-nendates või 30-ndates eluaastates.”

Dr. Mark George, Chicago Muusikainstituudi President lisas samas saates: “Jonas on väga loov noor helilooja. Ta on tehniliselt väga võimekas erinevates stiilides ning nii suudab ta tuua esile asju, mis inimesi mõjutavad ning kutsuvad neis esile erinevaid meeleolusid ja tundeid… Meie õpetajad ja õpilased tunnevad Jonast väga andeka noormehena.”

ASCAPi tänavuse konkursi kohtunikud olid heliloojad Samuel Adler, Eve Beglarian, Yotam Haber, Tamar Muskal, Roberto Sierra, Augusta Read Thomas ja Randall Woolf.

Aastaauhind on nimetatud Pulitzeri auhinnaga pärjatud helilooja ja endise ASCAP-I presidendi Morton Gouldi järgi.
Tarmi võidupala ning muud heliloomingut saab kuulata Chicago klassikaraadio WFMT kodulehel. See on Tarmi heliloomingule pühendatud tunniajase saate viimane pala.