Jonas Tarm võitis USA kõrgeima noorte loomekunstipreemia

Jonas Tarm (Foto Mike Canale)

Tallinnas sündinud helilooja Jonas Tarm võitis USA kõrgeima üleriigilise noorte loomekunstipreemia, mille varasemate võitjate seas on olnud näiteks näitleja Vanessa Williams, viiuldaja Jennifer Koh, laulja Nicki Minaj ja džässmuusik Terence Blanchard. 19-aastane Tarm oli üks 150 noorest loomekunsti valdkondade esindajast, kes võitis 10 000 kandidaadi seast USA Üleriigiline Noorte Loomekunstifondi (National YoungArts Foundation) aastapreemia, mida antakse välja noortele tantsijatele, lauljatele, näitlejatele, muusikutele, filmitegijatele, fotograafia ja kujutava kunsti esindajatele ning kirjanikele. Tarm võitis preemia heliloomingu valdkonnas.

Preemia saamise juurde kuulus ka Tarmi helipala “Las Ruinas Circulares” esitamine Miamis Uue Maailma Keskuse 750 kohaga kontsertsaalis. Lisaks dirigeeris Tarm väljamüüdud kontserdil lisapala, ansambli Queen lugu “Bohemian Rhapsody”, mille orkestriseadet ta oli aidanud arranžeerida.

Miamis asuv USA Üleriigiline Noorte Loomekunstifond loodi 32 aasta eest, et leida ja tunnustada Ameerika kultuuriareeni tulevasi tähti. Ajalehe Miami Herald 7. jaanuari numbris nimetati tänavusi võitjaid “tipptasemel säravateks talentideks”.

Tarm õppis Vanalinna Hariduskolleegiumis 10. eluaastani, misjärel ta kolis koos vanemate Eve ja Mihkel (Michael) Tarmiga USA-sse. Praegu on ta Bostonis asuva New Englandi Konservatooriumi esimese kursuse tudeng. Tarm alustas viiuliõpinguid Tallinna Vanalinna Muusikakoolis ning hiljem jätkas viiuli- ja kompositsiooniõpinguid Chicago Muusikainstituudi Akadeemias.

Tarm kirjutab praegu helitööd, mille toob aprilli algul Eesti Muusika Päevadel esiettekandele Tallinna Kammerorkester. Möödunud suvel osales ta ka Järvi Suvefestivalil Pärnus.

Võitjatele korraldatud töötoa raames õppis Tarm kogu möödunud nädala Miamis maailma tipptasemel loomekunstnike käe all, nende seas viiuldaja Joshua Belli ja helilooja Richard Danielpouri juures. Teiste meistrikursusel õpetanud kuulsuste seas olid Plácido Domingo ja Bobby McFerrin.

Preemia sisaldab ka stipendiumi 1000 kuni 10 000 dollarit. Tarm on varem saanud mitmeid stipendiume, nende seas Eesti Kultuurikapitali stipendiumi, Eesti Üliõpilaste Toetusfondi stipendiumi ja Eesti Kultuuripärandifondi stipendiumi.
Tarm on võitnud USA-s prestiižeid auhindu, nende seas esikoht USA Muusikaõpetajate Ühingu (MTNA) üleriigilisel heliloomingu konkursil eelmisel aastal.