Jüri Reinvere Reekviemi esiettekanne Eestis

Uue kirikumuusika sarjas „Viva Oratorio“ toimuvad kontserdid pealkirjaga „Reekviem täna ja romantismiajal“. Kontserdil tuleb eesti esiettekandele Jüri Reinvere Reekviem (2008), mille alusena on kasutatud arhiivimaterjalidel põhinevat filmi Eesti ajaloost (1911-1944, režissöör Catherine Jarvis). Kontserdi idee on näidata, milline on tänapäevane reekviem ning võrdluseks on kavas selle kõrvale asetatud üks hingekosutavalt kaunis romantiline teos 19. sajandi lõpust – Gabriel Fauré Reekviem (1890). CD-d ja DVD-d esitlevad kontserdid leiavad aset 31. märtsil kell 20 Tallinna Jaani Kirikus ja 2. aprillil kell 19 Pärnu Kontserdimajas.

„Kui praegu on tähelepanu keskpunktis Eesti ajaloost rääkimine, teoste väljaandmine ja olulistest isikutest raamatute kirjutamine, siis sedakorda toimub Eesti ajaloole pilguheit läbi muusika ja filmi. Reinvere muusika on süvenev, mediteeriv, sisekaemuslik. Koos sellega on hea üht aja lugu, meie eesti lugu endast läbi lasta. Teos on väga terviklik ka seetõttu, et nii kõneteksti kui muusika on kirjutanud helilooja ise, režissöör aga ise teksti sisse lugenud. Helilooja Reinvere on üks väheseid, kes estetiseerib ja musikaliseerib kõneteksti sedavõrd, et see muutub muusika osaks – huvitav kuulamiskogemus.“

Kontserdil „Reekviem täna ja romantismiajal“ esinevad Mikael Schmid (flööt, Belgia), Heldur Harry Põlda (poiss-sopran, kontsertmeister Zoja Hertz), Mikk Üleoja (tenor), Toomas Tohert (tenor), Rainer Vilu (bariton), Aarne Talvik (bass), Pärnu Linnaorkester ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli segakoor. Dirigeerivad Mikk Üleoja ja Mikk Murdvee. Filmi kõnetekstid helilooja Jüri Reinverelt, eestikeelsed subtiitrid Doris Karevalt. Kontserdid korraldab Tallinna Filharmoonia koostöös Pärnu Filharmoonia ja Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooliga.