Kestab konkurss uue heliloomingu preemiale LHV Au-tasu 2017

LHV jätkab Eesti värske heliloomingu tunnustamist rahalise stipendiumiga Eesti Muusika Päevad 2017 raames

2016. aastal alustasid LHV ja Eesti Muusika Päevad (EMP) LHV Au-tasu preemia välja andmist, mis tunnustab kandideerimisele eelneval aastal maailmaesiettekande saanud teost, mille autor on eesti helilooja. Auhinnaks on 5000-eurone stipendium ja eksklusiivne heliloomingutellimus EMPile. Tegemist on uue muusika kontekstis märgilise tähendusega sündmusega, mille puhul eraettevõte toetab eesti nüüdismuusikat ja loob sellega võimalused laiapõhjaliseks mõjukaks kogu valdkonda kaasavaks tunnustuseks.

LHV turundusjuhi Margit Kotkase sõnul võeti uue heliloomingu Au-tasu eelmisel aastal hästi vastu ning nüüdismuusika suurem tunnustamine on vajalik. „Muusikavaldkond on Eestis väga elav ja nüüdismuusika üks selle valdkonna piire nihutav osa. Meie jaoks on põnev olla osaline sellistes tegemistes, mis Eesti elu ja kultuuri rikastavad,“ rääkis Margit Kotkas. „LHV ja Eesti Heliloojate Liidu koostöös sündinud heliloomingupreemia on olnud suurepärane algatus väärtustamaks eesti tipptasemel uut süvamuusikat. See on andnud äärmiselt vajaliku impulsi, et luua eesti heliloomingule laiemat kõlapinda ka Eesti-siseselt, kuivõrd rahvusvaheliselt on eesti uus muusika oma kvaliteedi poolest juba üldtuntud,” räägib EHLi juhatuse esimees Märt Matis Lill. „Rõõmustav on ka asjaolu, et tegemist on ühe vähese näitega süvamuusika vallas, kus erakapital on tulnud tugevalt ühe valdkonna jaoks väga olulise algatuse taha.“

2017. aastal välja antavalt Au-tasule saavad kandideerida eesti heliloojate kirjutatud teosed, mille maailmaesiettekanne oli 2016. aastal. Konkursile saavad esitada kandidaate nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid. 2016. aastal finaali jõudnud teoste valik oli mitmekesine, hõlmates kammer- ja orkestrimuusikat, samuti kooriloomingut ja ühe elektroonilise teose. 2016. aasta nominentide seas olid heliloojad Tõnu Kõrvits, Erkki-Sven Tüür, Jüri Reinvere, Ülo Krigul, Tatjana Kozlova-Johannes, Sander Mölder, Rasmus Puur, Marianna Liik, Arash Yazdani, Age Veeroos. Kokku esitas kandidaadiks 28 organisatsiooni, loomingulist ühendust ja üksikisikut 39 teost 29 heliloojalt. LHV Au-tasu nimeline preemia määrati Liisa Hirschile teose eest “Ascending…Descending”.

“LHV Au-tasu preemia oli mulle tähtis juba seetõttu, et otsuse tegi väga kõrgetasemeline žürii – saada tunnustus oma teosele inimeste poolt, kellest ma väga lugu pean, andis mulle julgust ja vabadust edasistes töödes. Samuti muutis see üldsuse minu loomingu suhtes tähelepanelikumas, mis on igale noorele heliloojale kindlasti kasuks,” kommenteerib helilooja Liisa Hirsch oma saavutust LHV Au-tasu 2016 võitjana.

Žüriisse kuuluvad Märt Matis Lill (EHL, žürii esimees), Helena Tulve (EMP, EHL), Timo Steiner (EMP, EHL), Evi Arujärv (Eesti Muusika Infokeskus), Tiia Teder (Klassikaraadio), Taavi Kerikmäe(EMTA Nüüdismuusika ja improvisatsiooni keskuse juhataja, interpreet, helilooja), Olari Elts (dirigent, NYYD Ensemble’i kunstiline juht ja dirigent), Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees).

LHV Au-tasu kandidaate saab edastada kuni 25. veebruarini Eesti Heliloojate Liidu e-postile heliloojate.liit@gmail.com​. Märksõnaks „LHV Au-tasu 2017“. Nominendid tehakse teatavaks 15. märtsil 2017. ​ Laureaat selgub Eesti Muusika Päevadel 7. aprillil. LHV uue heliloomingu Au-tasu partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusikafond, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Eesti vanima, alates 1979. aastast peetava muusikafestivali Eesti Muusika Päevad kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab erikunstivorme. Eesti Muusika Päevad toimuvad tänavu 6.-13. aprillini, teemapealkirja all “Läbi hämaruse”.

Lisainfo:
Mari-Liis Rebane
heliloojate.liit@gmail.com
56 500 688