Kreek, Eller ja Pärt Nargenfestivalil

Kreegi päevadega algab septembrikuusse ulatuv Nargenfestival. 3. juunil on Kreegi päevade kavas kontsert “Vennad Kreegid ja pasunad“, kus astuvad üles Kaitseväe orkester ja Haapsalu koorid, dirigendid on Peeter Saan ja Tõnu Kaljuste. Pärast Kreegi päevi tähistatakse Heino Elleri juubelit festivaliga “Eller 125”, kus kuuleb Elleri keelpillikvartette, sümfooniaid ja kammermuusikat. Mängitakse Ellerist loodud näidendit “Pauluse kiriku kellad” ja näidatakse filmi “Quinta essentia”. Pärdi päevadel saab nautida Arvo Pärdi muusikaga kontsertetendust “Passio”, esitletakse Pärdi autoriplaati ning tähistatakse kontserdiga helilooja sünnipäeva.

26. augustist 12. septembrini on Nargenfestivali kavas terve hulk Heino Elleri juubelile pühendatud sündmusi pealkirjaga “Eller 125“. Kahel õhtul esitatakse Heino Elleri kogu kvartetilooming. 26. augustil esitab Tallinna Keelpillikvartett (Urmas Vulp, Olga Voronova, Toomas Nestor, Levi-Danel Mägila) Heino Elleri Keelpillikvarteti nr 2 f-moll, Neli pala keelpillikvartetile, Keelpillikvarteti nr 3 B-duur ning “Kodumaise viisi”. 2. septembril on kavas Keelpillikvartett nr 1 c-moll, Keelpillikvartett nr 5 g-moll, Kaks miniatuuri ja Keelpillikvartett nr 4 d-moll. Kontserdid toimuvad Mustpeade majas kell 17.

1. septembril kell 19.30 esitata Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel Noblessneri valukojas Heino Elleri kolm sümfooniat.

Andres Kaljuste vioolal ja Sophia Rahman klaveril annavad kaks kontserti Arvo Pärdi ja tema õpetaja Heino Elleri muusikast. Kontserdid toimuvad 2. septembril Tallinnas, Vanalinna Muusikamajas ning 3. septembril Tartus, Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis. Kavas on Arvo Pärdi “Fratres”, tantsud muusikast lastenäidenditele, “Passacaglia” ja “Peegel peeglis” ning Heino Elleri “Männid”, “Lüüriline laul”, “Tants”, “Õhtulaul”, Sonaat viiulile ja klaverile nr 2, “Valse melancolique”, Allegretto, “Põhja viis”, “Fantaasia”, “Avarused”, “Canzonetta”, “Kuuvalgel” ja “Tants”.

5. septembril kell 19 etendub Mustpeade majas Heino Ellerist kirjutatud Indrek Hirve mononäidend “Pauluse kiriku kellad“, mille esietendus leidis aset 2007. aasta Eesti Muusika Päevadel. Etenduse lavastaja on Margus Kasterpalu, osades on Indrek Hirv (autor-jutustaja), Rain Simmul (Heino Eller, Tallinna Linnateater) ja Liisa Hirsch (Anna Eller, klaver).

Kinos “Artis” linastub alates 7. septembrist Dorian Supini muusikaline dokumentaalfilm “Quinta essentia” heliloojast ja õpetajast Heino Ellerist. Filmi näidatakse “Artises” 7.-12. septembril iga päev.

7. septembril kell 19.30 algavad Noblessneri valukojas kontsertetendusega “Passio” ühtlasi Pärdi päevad. Kontsertetenduse muusikalise osa kannavad ette Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. Koregraaf on Tiina Lindfors, kostüümide autor Erika Turunen ja valguskunstnik Esa Kyllönen, tegemist on on Soome tantsuteatri ERI produktsiooniga. Kaasa teevad Toni Laakonen, Tiina Lindfors, Dmitri Pimonov, Hanna-Kaisa Rajala, Lassi Sairela, Eeva Soini ja Helena Romppanen. Rahvusvaheliselt tuntud Soome tantsuteater ERI on selle lavastuse jaoks inspiratsiooni ammutanud viimase õhtusöömaaja temaatikast, illustreerimaks Kristuse kannatuslugu. Arvo Pärdi vaimulikud heliteosed „Mein Weg“, „Da Pacem Domine“, „In Principio“, „Festina Lente“, „Cantus“ ja „Passio“, Tiina Lindforsi koreograafia ning Esa Kyllöneni valguskunst loovad unikaalse etenduse, mis toodi esimest korda lavale 2011. aasta aprillis Turu katedraalis Euroopa kultuuripealinna Turu 2011 programmi raames. Lavastus on Nargenfestivali ja Pärdi päevade programmis Arvo Pärdi soovitusel. Kontsertetendust mängitakse ka 8. ja 9.septembril.

10. septembril kell 16.30 esitletakse Niguliste kirikus toimuval kinnisel sündmusel Arvo Pärdi uut autoriplaati “Adam’s Lament”, mille annab välja ECM. Esinevad Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori naiskoosseis Tõnu Kaljuste dirigeerimisel, solistid on sopran Tui Hirv ja bariton Rainer Vilu.

Traditsiooniliselt peetakse Pärdi päevadel Arvo Pärdi sünnipäeva. 11. septembril toimub Tallinna Jaani kirikus Arvo Pärdi sünnipäevakontsert, mille kavas on teosed, millest enamik ilmub plaadifirma ECM välja antaval autoriplaadil “Adam’s Lament”: “Salve Regina”, “Te Deum”, “L’abbé Agathon” (“Isa Agathon”) ja “Adam’s Lament” (“Aadama itk”).